Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (P) oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik (L), fot. PAP/Tomasz Gzell
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (P) oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik (L), fot. PAP/Tomasz Gzell

Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Chodzi o prawo łaski

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 270
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i innych byłych szefów CBA. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.

SN uchylił umorzenie sprawy Kamińskiego i innych b. szefów CBA

Sąd Najwyższy na wtorek 6 czerwca wyznaczył rozprawę dotyczącą kasacji w sprawie prawa łaski dla Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i dwójki innych przedstawicieli CBA . Uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. SN podtrzymał uchwałę 7 sędziów z 31 maja 2017 r.


- Sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w polskim porządku prawnym jest wyłączną domeną sądów powszechnych i Sądu Najwyższego - zaznaczył w ustnym uzasadnieniu wtorkowego wyroku SN sędzia Piotr Mirek. Dodał, że w ramach sprawowania tego wymiaru sprawiedliwości sądy mają prawo do dokonywania wykładni przepisów prawa, ustaw i konstytucji.

Sprawa ta ma już niemal dziesięcioletnią historię. W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego (dziś - szefa MSWiA) i Macieja Wąsika (ówczesnego zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie wiceministra SWiA) na 3 lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych b. członków kierownictwa CBA.

Andrzej Duda zastosował prawo łaski

Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelacje, w listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych. W marcu 2016 r. SO uchylił wyrok SR i wobec aktu łaski prezydenta prawomocnie umorzył sprawę. Od tego orzeczenia SO kasacje do SN złożyli oskarżyciele posiłkowi. Sprawa potem była przez długi czas w SN zawieszona, w związku m.in. ze sporem kompetencyjnym wniesionym do Trybunału Konstytucyjnego przez marszałka Sejmu. Także SN w 2017 r. wydał uchwałę odnoszącą się do kwestii prawa łaski.

W ostatni piątek orzeczenie związane z tą sprawą i sporem kompetencyjnym wydał natomiast Trybunał Konstytucyjny. TK orzekł, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP wywołującą ostateczne skutki prawne, a SN nie ma kompetencji do sprawowania kontroli na wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski.

ja

(Zdjęcie: Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (P) oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik (L), fot. PAP/Tomasz Gzell)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj270 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo