źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Zmiany w przepisach. 40 tys. osób może stracić pracę, jeśli nie złoży dokumentu

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 117
Uwaga urzędnicy. Już jutro wejdą w życie zmiany w ustawie o służbie cywilnej, wprowadzające lustrację nawet 40 tysięcy urzędników państwowych. Nowe przepisy dotyczą wszystkich urodzonych po 1 sierpnia 1972 roku.

Obowiązek lustracyjny dla kilkudziesięciu tysięcy osób

O wejściu w życie nowych przepisów donosi RMF FM. Portal przypomina, że przełożeni urzędników od jutra mają 7 dni na przekazanie do Instytutu Pamięci Narodowej list wszystkich pracowników, urodzonych przed 1 sierpnia 1972 roku.

Ale to nie wszystko. Osoby z podanego przedziału wiekowego muszą w ciągu 30 dni złożyć oświadczenia lustracyjne. Ich niezłożenie w tym terminie oznacza automatyczną utratę pracy maksymalnie w ciągu 15 dni. To samo dotyczy osób, które przyznały się do współpracy z służbami minionego systemu albo potwierdziły ją w składanych dokumentach.


IPN przyjrzy się urzędnikom

Za kontrolę oświadczeń odpowiadać będzie Instytut Pamięci Narodowej. Również IPN w ciągu 5 miesięcy sprawdzi listy pracowników nadesłane z poszczególnych urzędów. Osoby, które w archiwach widnieją jako współpracownicy służb PRL, stracą pracę automatycznie. Obejmie ich zakaz zatrudniania w urzędach państwowych.

Kogo obejmie nowy proces lustracyjny?

Pełna treść ustawy znajduje się na stronie Dziennika Ustaw. Rząd natomiast szacuje, że lustracja obejmie około 22 tys. osób, a więc 1/3 urzędników Służby Cywilnej i około 18 tys. pracowników innych urzędów i państwowej administracji. W sumie jest to około 40 tysięcy osób. Cały proces ma się zakończyć w listopadzie.

MB

(Źródło zdjęcia: Teczki i dokumenty. Fot. Pixabay.com)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo