źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Główny Inspektorat Weterynarii bije na alarm. Ptasi wirus zabija koty

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Niepokojące informacje na temat tajemniczej choroby naszych pupili spływają z całej Polski. Okazuje się, że w większości przebadanych zwłok domowych kotów znaleziono wirusa ptasiej grypy. Główny Inspektorat Weterynarii apeluje o ostrożność.

Nagłe zgony kotów w całej Polsce

O sprawie zwiększonej umieralności kotów zrobiło się głośno 21 czerwca. Wtedy to media zaczęły opisywać dziwne przypadki śmierci tych zwierząt w całej Polsce. Czworonogi umierały nagle bez wyraźnego powodu. Kilku weterynarzy postanowiło poinformować o sprawie Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, który następnie miał przebadać próbki martwych zwierząt.

Ptasia grypa groźna dla kotów? Ostrzeżenie GIW

Do sprawy odniósł się Główny Inspektorat Weterynarii. Urząd wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

- Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew - czytamy w komunikacie Głównego lekarza weterynarii.

- W dniu dzisiejszym odbyła się narada Sanitarno-Epizootyczna, na której omówiono plan dalszego postępowania. Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu. Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń - poinformowano w dalszej części dokumentu.


Zalecenia dla opiekunów pupili

GIW opublikował też zalecenia dla właścicieli kotów. Publikujemy je w całości:

Zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  • Trzymaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
  • Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
  • Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

Weterynarze apelują też o niewywoływanie paniki. Zwracają uwagę, że wciąż za mało wiemy o chorobie i jest za wcześnie, żeby mówić o epidemii. Specjaliści sugerują stosowanie się do zaleceń zakaźników i nie rozpowszechnianie plotek.

MB

(Źródło zdjęcia: Badania laboratoryjne. Fot. Pixabay.com)

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości