Dopiero co otwarto kąpielisko. Po tygodniu jest tam nieprawdopodobny syf

Redakcja Redakcja Obyczaje Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Tydzień temu odbyło się wielkie otwarcie kąpieliska Zakrzówek w Krakowie. Niestety, oprócz przygotowanych atrakcji wodnych dla spragnionych ochłody, każdy przyjeżdżający natknie się na tony śmieci - pustych butelek, puszek, opakowań po jedzeniu. Ludzie nie sprzątają po sobie, a nawet niszczą infrastrukturę.

Krakowianie długo czekali na otwarcie nowego kąpieliska. Zakrzówek słynął ze skałek i dzikiej natury, która przyciągała latem - niestety, jak to natura, bywa niebezpieczna. Zbiornik pochłonął wiele ludzkich żyć, którzy z powodu brawury połączonej ze spożyciem alkoholu ryzykowali skokami z wysokości do wody. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem Zakrzówka, na początku czerwca utopił się mężczyzna, który skoczył z klifu. Wówczas nie było jeszcze na tym terenie ratowników.

Wyremontowana plaża z podestami została otwarta w ubiegłym tygodniu. Niestety, wandalizm na Zakrzówku jest na porządku dziennym. Ktoś zepsuł nawet windę dla niepełnosprawnych. 


Butelki po alkoholu, niedopałki papierosów 

- Śmieci na pomostach – ich ilość wieczorami i o poranku jest niebywała. Opakowania po jedzeniu, butelki po napojach, poprzyklejane do pomostów gumy do żucia, niedopałki powciskane między deski… Tu nie chodzi o ilość koszy, o częstotliwość ich opróżniania, a o to, żeby po prostu nie śmiecić. Zabrać ze sobą to, co się przyniosło. W takich okolicznościach zakaz jedzenia i picia na pomostach nie powinien dziwić. Często te wszystkie śmieci lądują w wodzie… - pisze Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie o sytuacji wokół kąpieliska. 

- W najbliższym czasie nieczynna będzie jedna z wind dla osób z niepełnosprawnością. Dlaczego? Ktoś wykręcił z niej jedną z części mocujących element służący do wjazdu - przytoczono przykład. 

- Graffiti w toaletach – domorosła twórczość prezentuje się w tym miejscu, z resztą jak w każdym innym okropnie. O toaletach słów jeszcze kilka, o których aż trudno pisać w XXI wieku. Produkty higieny osobistej kobiet nie powinny lądować w WC. Nie powinny również znaleźć się w przebieralniach. Pamiętajmy, że z tych miejsc korzystają wszyscy! Tych sytuacji nie zmieni nic innego jak po prostu szacunek do wspólnej przestrzeni. Tylko tyle i aż tyle - czytamy we wpisie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.  


Za mało koszów na śmieci na Zakrzówku

Przyjeżdżający na Zakrzówek narzekają na zbyt małą liczbę koszy na śmieci, usytuowanych nad podestami. - Współpracujemy w tym zakresie ze Strażą Miejską, ale co do zasady jej obowiązkiem nie jest patrolowanie w trybie ciągłym pomostów, bo i komfort korzystania z tej przestrzeni pod czujnym okiem strażnika nie jest taki sam - informuje spółka. 

Od początku czerwca na terenie zalewu odnotowano ponad 700 wykroczeń - głównie związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach do tego nieprzeznaczonych. 

GW

Fot. Facebook/Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości