(Polacy chętnie wylatują za granicę. Fot. CC0)
(Polacy chętnie wylatują za granicę. Fot. CC0)

Wakacje 2023. Polacy lubią podróżować za granicę, ale nie zapominają o Polsce

Redakcja Redakcja Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Mimo wysokich cen, jakie serwują przedsiębiorcy nad polskim morzem, Polacy nadal chętnie udają się nad Bałtyk, by wypocząć. Nie miejmy złudzeń - turyści z kraju nad Wisłą przynajmniej raz do roku lubią wyjechać na wypoczynek za granicę.

Bałtyk drogi, ale Polacy znaleźli rozwiązanie 

Polacy nadal podróżują nad polskie morze, ale szukają oszczędności. Stąd też zamiast jadać po restauracjach, wolą sami robić zakupy i gotować. Za jedno danie obiadowe trzeba średnio zapłacić 40 zł. Cena dorsza smażonego (200g) z frytkami i surówką to koszt minimum 50 zł.

M.in. ceny noclegów w sezonie letnim wahać się mogą od 100 złotych za osobę w pokoju wieloosobowym po 400 złotych za noc w ekskluzywnym hotelowym apartamencie. Ceny tez w dużej mierze zależą od lokalizacji, standardu obiektu, liczby osób i daty rezerwacji.

Scenarzysta Piotr Wereśniak opublikował zdjęcie z kamerki, która usytuowana jest tuż przy plaży wschodniej w Ustce. Jak tłumaczy, pustki jakie widać, to efekt drożyzny. 


Tezę, jaką przedstawia scenarzysta, obala Agata Chmiel, specjalistka ds. komunikacji Wakacje.pl. W rozmowie z Salon24 wyznaje, że "Polacy nadal chętnie wybierają się nad polskie morze". – Morze Bałtyckie oraz góry nadal są bardzo popularne. Zauważyliśmy również, że turyści od czasów pandemii wybierają chętnie inne destynacje w Polsce, te mniej popularne i rzadziej oblegane – podkreśla. 

Podróże za granicę. Turcja hitem ze względu na wygodę 

Jak przyznaje specjalistka, Polacy przynajmniej raz w roku starają się podróżować za granicę. Chmiel dodaje, że kierunkami, które cieszą się największą popularnością jest Turcja oraz Grecja. – Te kraje od lat ze względu na szeroką ofertę, biją się o popularność wsród klientów biur podróży. Jednocześnie Polacy chętnie latają też do Bułgarii i Tunezji, ponieważ są to jedne z najtańszych kierunków – mówi w rozmowie z Salon24 specjalistka. 

Turcja ma również jeszcze inne zalety. – Patrzymy również często na stosunek ceny do jakości, a Turcja w swojej ofercie ma naprawdę duże resorty hotelowe z wieloma udogodnieniami. Często znajdują się one tuż przy samym morzu. Dodatkowo w Turcji jest również bogate all-inclusive, a także specjalnie oferty Ultra all-inclusive – tłumaczy Chmiel. 

Jednocześnie do Turcji można dolecieć z 14 lotnisk, co jest dużą wygodą dla podróżujących. Specjalistka ds. komunikacji Wakacje.pl tłumaczy nam, że z badania, jakie przeprowadziła firma, wynika, że to jeden z czynników, który bardzo wpływa na wybór kierunku podróży przez Polaków. – Zapytaliśmy respondentów o to, czy lotnisko ma dla nich znaczenie przy wyborze wakacji i 45 proc. pytanych odpowiedziało, że sprawdzają to w pierwszej kolejności. 

Chorwacja pustoszeje. Efekt wprowadzenia waluty euro? 

Chorwacja od wielu lat była ulubionym kierunkiem wakacyjnym Polaków. To jednak może się szybko zmienić - ceny w tym kraju ostro poszły w górę. Zastąpienie kuny na euro oraz kryzys gospodarczy okazał się piorunującą mieszanką wybuchową. Przede wszystkim można zauważyć wysoki skok cen żywności. Za pizzę trzeba zapłacić 18 euro, a za steka 38 euro. Również ceny w supermarketach ostro poszybowały do góry. Za kostkę masła klient musi zapłacić 4,50 euro. 

– Jest dużo więcej czynników, które wpływają na końcową cenę wakacji. Chociażby: inflacja, w przypadku Polski rosnące ceny mediów czy też koszty paliwa lotniczego, które finalnie składają się na cenę wycieczki – podsumowuje Agata Chmiel z wakacje.pl.


Mateusz Pacak

(Polacy chętnie wylatują za granicę. Fot. CC0)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości