zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay
zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay

Blady strach padł na palaczy. GIS zabrał głos w sprawie zakazu sprzedaży od 2030 roku

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Ta informacja zszokowała wszystkich palaczy. Niedawno na stronie Głównego pojawił się komunikat "Polska wolna od tytoniu w 2030". W dalszej części dokumentu opisano plan strategii, mającej na celu "całkowitą eliminację" tytoniu z przestrzeni publicznej. Urzędnicy GiS odnieśli się do sprawy.

Zakaz sprzedaży papierosów? GIS wycofuje się z pomysłu

Według planu Polska miałaby wprowadzić zakaz sprzedaży tytoniu w 2030 roku. Dziennik "Fakt" postanowił zapytać o sprawę rzecznika prasowego instytucji, Szymona Cienkiego. Urzędnik powiedział, że dokument "ma charakter archiwalny, ale w ramach migracji danych na domenę gov.pl został błędnie przeniesiony na nową stronę GIS".

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego przyznał, że przed kilkoma laty przymierzano się w Polsce do wprowadzenia ograniczenia sprzedaży papierosów, ale projekt zawieszono.


Zmiana strategii walki z tytoniem. Powodem pandemia

Rzecznik wyjaśnił, że projekt ograniczenia jest nieaktualny z powodu skutków pandemii.

"Wskazany w nim projekt strategii wskazywał wstępne, bardzo robocze i ambitne założenia dotyczące ograniczenia spożycia wyrobów tytoniowych w Polsce, które z uwagi na wystąpienie epidemii COVID-19 nie doczekały się w żadnym stopniu sformalizowania" - czytamy w komunikacie przesłanym do tabloidu.

Urzędnik dodał, że na skutek pandemii i obostrzeń z nią związanych zmienił się profil przeciętnego palacza i proces badania ewentualnego odchodzenia od tytoniu trzeba zacząć od początku.

Liczba palaczy rośnie. Plan GIS nierealny

Co ciekawe, do sprawy odniosła się telewizja TVN24. Stacja informuje, że polski plan jest nierealny, bo liczba palaczy w naszym kraju nie spada, lecz rośnie. Papierosy, nie licząc tych elektronicznych, pali nawet co trzeci Polak.

https://www.salon24.pl/newsroom/1313010,specjalna-kimisja-pzt-skrzypczynski-niewinny-molestowania-brakuje-dowodow

MB

zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay

Czytaj dalej:
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości