Sławomir Jastrzębowski, Zdzisław Szwed i Agnieszka Drozd–Bownik, fot. Marcin Marcinkiewicz/Salon24.pl
Sławomir Jastrzębowski, Zdzisław Szwed i Agnieszka Drozd–Bownik, fot. Marcin Marcinkiewicz/Salon24.pl

Polska samorządowa, czyli "Głos Regionów"

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Głos Regionów to nowa kategoria w Salon24.pl, na której można znaleźć informacje, analizy dotyczące polski samorządowej. Patronem projektu jest województwo lubelskie.

Inauguracja  "Głosu Regionów" miała miejsce w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.  W czasie wydarzenia Sławomir Jastrzębowski rozmawiał ze Zdzisławem Szwedem – Członkiem Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Agnieszką Drozd-Bownik – Dyrektor Departamentu Promocji Sportu i Turystyki. W czasie wywiadu dowiedzieliśmy się co warto zobaczyć na Lubelszczyźnie?

Słynne trasy rowerowe na Lubelszczyźnie 

Przedstawiciele lubelskiego chwalili słynne trasy rowerowe, które swoją sławę zdobyły m.in. wyścigowi Tour De Pologne UCI World Tour, którego województwo było oficjalnym partnerem.

– Z perspektywy rowerzysty można odkryć o wiele więcej niż z perspektywy auta – przekonywał w rozmowie Zdzisław Szwed, który jak sam o sobie mówi – jest uzależniony od roweru. – Województwo lubelskie to piękne województwo, to są piękne krajobrazy. Miejsc na rowery mamy dużo i cały czas będziemy inwestować kolejne środki, by tych ścieżek rowerowych przybyło. Mamy przecież największy odcinek szlaku rowerowego Green Velo. 400 kilometrów przebiega przez województwo lubelskie, w ramach tych 400 kilometrów mamy 40 miejsc obsługi rowerzystów – mówił Zdzisław Szwed.


W regionie znajduje się kilkanaście parków krajobrazowych, które są atrakcyjnym miejscem na wycieczki piesze, rowerowe i konne. Można tu również znaleźć szlaki kajakowe z malowniczymi widokami.

Lubelskie: Smakuj życie!

Hasło promocyjne regionu nie bez powodu brzmi „Smakuj życie!”. Na Lubelszczyźnie można posmakować nie tylko lokalnego cebularza (którego muzeum znajduje się w Lublinie). Region słynie też z flaków piaseckich, które podobnie jak cebularz są wpisane na listę produktów tradycyjnych.

image

– W ramach korzystania z różnorodności kultur i smaków, zachęcamy przede wszystkim do próbowania podpłomyków czy fajerczaków – mówiła Agnieszka Drozd–Bownik. – Fajerczaki to są takie placki tradycyjne, zrobione praktycznie tylko z mąki, pieczone na fajerce, czyli kuchni węglowej. Stąd nazwa „fajerczaki” – dodała.

Podróżując po województwie lubelskim, warto spróbować kultowych już pierogów z kaszą. Region znany jest również z dobrej jakości wędlin wykonanych z wieprzowiny odnowionej rasy puławskiej.

Retransmisję inauguracji działu Głos Regionów na portalu Salon24.pl można obejrzeć na naszym kanale YouTube oraz Facebook:


Komentarze