Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Milion na zabytek

Redakcja Redakcja Zabytki Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Fundacja Most the Most rozpoczęła nabór zgłoszeń do konkursu „Nasz Zabytek”, w którym do wygrania jest milion złotych na rewaloryzację i przystosowanie obiektu do nowych funkcji społecznych. W konkursie mogą brać udział zabytki z województw: świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Konkurs ma na celu angażować lokalną społeczność. Zobacz, jak wysłać zgłoszenie.

Fundacja Most the Most to organizacja mająca na celu wspieranie kultury, przywracanie dawnego blasku zabytkom i integrowanie społeczności. Jej fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Konkurs „Nasz Zabytek” to cykliczne wydarzenie, dzięki któremu odnowionych zostało sporo zabytkowych obiektów. W województwach, do których kierowana jest aktualna edycja konkursu, są to między innymi Budynek Dworski „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie), Spichlerz w Nowym Siole (woj. podkarpackie) oraz Pałac Łubieńskich w Kolanie-Kolonii (woj. lubelskie).

Jak zgłosić zabytek?

Mieszkańcy na zgłoszenie zabytku w swojej okolicy mają czas do 21 maja 2023 r. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy zrobić zdjęcie i wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie fundacji. Jedynym warunkiem jest to, że obiekt musi być zabytkiem nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków oraz własnością jednostki publicznej.

Konkurs „Nasz zabytek” odbywa się w całej Polsce, jest ogłaszany sekwencyjnie w poszczególnych województwach. Dzięki temu fundacja buduje zaangażowanie społeczne na terenie kraju. Dotychczas otrzymaliśmy ponad 8,5 tys. zgłoszeń.

Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji.


Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura