Zasypka dla dzieci rakotwórcza? Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay
Zasypka dla dzieci rakotwórcza? Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Koncern Johnson & Johnson musi zapłacić gigantyczne odszkodowanie. „Potężny cios”

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Ława przysięgłych sądu w Kalifornii orzekła we wtorek, że koncern Johnson&Johnson, gigant na rynku farmaceutycznym, kosmetycznym i medycznym, musi zapłacić odszkodowanie w wysokości 18,8 mln dolarów mieszkańcowi tego stanu, który twierdzi, że zachorował na raka w rezultacie długotrwałego kontaktu z produkowaną przez ten koncern zasypką dla dzieci (baby powder). Koncern zapowiedział odwołanie się od wyroku.

Emory Hernandez Valadez: Zachorowałem na raka przez zasypką dla dzieci Johnson&Johnson

Pozew z żądaniem odszkodowania przeciwko koncernowi wniósł do sądu stanowego w Oakland w ub. roku 24-letni obecnie Emory Hernandez Valadez. Twierdzi on, że w rezultacie trwającego od dzieciństwa codziennego kontaktu z tym opartym na talku produktem koncernu, zachorował na mezotheliomę, groźną ale bardzo rzadką odmianę raka otaczającej serce tkanki osierdziowej.

Reuter zauważa, że wyrok stanowi dotkliwy cios dla koncernu J&J, któremu wytoczono już w USA tysiące podobnych spraw dotyczących jego opartych na talku produktach kosmetycznych.


"Godne potępienia trwające dziesięciolecia ukrywanie obecności azbestu w produktach"

Adwokaci Hernandeza oskarżali podczas procesu koncern o "godne potępienia trwające dziesięciolecia ukrywanie obecności azbestu w jego produktach”.

Ława przysięgłych uznała, że Hernandezowi należy się odszkodowanie za zapłacone przez niego lekarzom rachunki oraz za bół i cierpienie.


Johnson&Johnson odwoła się od wyroku

Wiceprezes J&J Erik Haas zapowiedział, że koncern odwoła się od wyroku. Oświadczył, że wyrok „jest on sprzeczny z wynikami wieloletnich niezależnych badań stwierdzających, że Johnson's Baby Powder jest bezpieczny, nie zawiera azbestu i nie powoduje raka”.

Koncern stoi w obliczu ponad 38 tys. podobnych spraw. Filia J&J LTL Management, która w kwietniu zgłosiła wniosek o upadłość, zaproponowała sumę 8,9 mld dolarów w celu uregulowania roszczeń i zapobieżenia nowym.

KW

Zasypka dla dzieci rakotwórcza? Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości