Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP

Nieoficjalnie: Prezydent ma dość gry na czas. Wkrótce ogłosi datę wyborów

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 105
Andrzej Duda ogłosi datę wyborów parlamentarnych prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia. Takie wieści przekazał portal i.pl. Źródłem przecieku jest Kancelaria Prezydenta RP.

"Data wyborów na przełomie lipca i sierpnia"

Prezydent Andrzej Duda ma czas na ogłoszenie daty wyborów do 14 sierpnia. Zdaniem i.pl nie będzie z tym jednak zwlekał do ostatniej chwili. Z ogłoszeniem terminu wyborów będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. – Najprawdopodobniej data wyborów zostanie ogłoszona przez prezydenta na przełomie lipca i sierpnia, ze wskazaniem na początek sierpnia – mówi źródło i.pl.

Z kolei „Super Express” przekonywał niedawno, że Andrzej Duda podjął już decyzję dotyczącą daty wyborów do Sejmu i Senatu.

Wybory będą 15 października?

Zgodnie z konstytucją prezydent RP musi wyznaczyć termin wyborów na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Przypomnijmy, że obecna kadencja zaczęła się 12 listopada 2019 roku. Zatem możliwe daty wyborów parlamentarnych w 2023 roku to: 15 października; 22 października; 29 października; 5 listopada.

„Najbardziej prawdopodobny jest wariant, w którym wybory odbywają się 15 października” - przekonuje Gazeta.pl.


Wybory do Sejmu i Senatu tuż przed Dniem Papieskim

Taki termin wyborów nieoficjalnie podawał Onet. Skąd taka data? Ważnym powodem ma być rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Co prawda przypada ona dzień później, czyli w poniedziałek 16 października, ale obchody Dnia Papieskiego odbędą się w niedzielę. Pisaliśmy o tym tutaj.

KW

Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj105 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka