(Artyści The 1975 pocałowali się na scenie. Fot. Screen z Twittera, Wikipedia)
(Artyści The 1975 pocałowali się na scenie. Fot. Screen z Twittera, Wikipedia)

Znani muzycy pocałowali się na scenie. Cały festiwal został odwołany

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 160
Do zaskakujących scen doszło w trakcie festiwalu Good Vibes w Kuala Lumpur. Artyści brytyjskiego pop-rockowego zespołu The 1975 pocałowali się na scenie, by sprzeciwić się prawu obowiązującemu w Malezji. Władze zdecydowały o odwołaniu festiwalu, a brytyjska grupa dostała zakaz wjazdu do kraju.

Kontrowersyjne zachowanie artystów 

W piątek w stolicy Malezji, Kuala Lumpur odbywał się festiwal Good Vibes. Headlinerem tego dnia była brytyjski zespół pop-rockowy The 1975. Na początku grupa przygotowała performance, w którym to wokalista Matty Healy całuje basistę Rossa MacDonalda zaraz po tym, jak wygłosił pełne wulgaryzmów przemówienie do publiczności. 

– Popełniłem błąd. Kiedy rezerwowaliśmy koncerty, nie przyjrzałem się temu. Nie widzę, kur**, sensu zapraszania The 1975 do kraju, a następnie mówienia nam z kim możemy uprawiać seks – grzmiał ze sceny. Koncert został odwołany, a wraz z nim cały festiwal 

Grupa po całym zajściu rozpoczęła swój set, ale musiała go dość znacząco skrócić. – W porządku, musimy kończyć. Właśnie dostaliśmy zakaz wjazdu do Kuala Lumpur. Do zobaczenia później – wyjaśnił frontman. 

We wstępnym oświadczeniu dla lokalnych mediów w piątek organizatorzy festiwalu poinformowali, że występ zespołu został przerwany z powodu "niezgodności z lokalnymi wytycznymi dotyczącymi występów”. W sobotę okazało się jednak, że organizatorzy zdecydowali się na odwołanie całego festiwalu z powodu kontrowersji. 

W oświadczeniu stwierdzono, że decyzja została podjęta po "dyrektywie o natychmiastowym anulowaniu” z Ministerstwa Komunikacji i Cyfryzacji Malezji, w ramach "niezachwianego stanowiska wobec wszelkich stron, które kwestionują, wyśmiewają lub naruszają malezyjskie prawo".

– To bardzo lekceważące. Nie będzie kompromisu przeciwko żadnej partii, która kwestionuje czy dyskredytuje i łamie malezyjskie prawo – powiedział minister komunikacji Malezji, Fahmi Fadzil.

W Malezji obowiązuje prawo anty-LGBT 

W Malezji, jako że jest to kraj muzułmański, obowiązuje zakaz promowania homoseksualizmu. Łamanie tego prawa podlega karze 20 lat więzienia. Premier kraju Anwar Ibrahim przed kluczowymi wyborami regionalnymi w Malezji powtarza, ze jego administracja nie uzna praw osób LGBT. Opozycja oskarża go jednak o niewystarczającą ochronę praw muzułmanów w tym wielorasowym kraju.

Przypomnijmy, że w maju malezyjskie władze skonfiskowały zegarki szwajcarskiej firmy Swatch z jej "kolekcji Pride", która celebrowała prawa osób LGBT.

The 1975 to brytyjski zespół pop-rockowy. W czerwcu grupa występowała w Polsce na Orange Warsaw Festival. Ich najnowszy album "Being Funny in a Foreign Language", tak jak wszystkie dotychczasowe płyty The 1975, trafił na sam szczyt sprzedaży w UK. Healy słynie z kontrowersyjnych zachowań. W 2019 roku podczas koncertu w Dubaju zaprosił fana na scenę i go pocałował. Incydent spotkał się z krytyką w kraju, w którym za homoseksualizm grozi kara 10 lat więzienia.

MP

(Artyści The 1975 pocałowali się na scenie. Fot. Screen z Twittera, Wikipedia)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura