Fot. Facebook/Andrzej Bargiel
Fot. Facebook/Andrzej Bargiel

Niesamowity wyczyn polskiego himalaisty. Zjedzie do bazy na nartach

Redakcja Redakcja Alpinizm Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Himalaista Andrzej Bargiel poinformował w mediach społecznościowych, że zdobył Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) i rozpoczął zjazd na nartach w kierunku bazy. Atak szczytowy zaczął się 25 lipca o godz. 8.00 czasu polskiego, a zakończył 26 lipca około godz. 4.15 czasu polskiego.

Bargiel zdobył Gaszerbrum I 

Andrzej Bargiel wspiął się na Gaszerbrum I, szczyt należący do pasma Karakorum na terenie Pakistanu. Polak rozpoczął również zjazd na nartach w kierunku bazy.

 


Bargiel realizuje swoje cele wspinaczkowe w ramach trwającego już ponad dekadę projektu Hic Sunt Leones. Nazwa pochodzi od łacińskiego określenia „tu są lwy”. Sentencja służyła do opisywania nieodkrytych dotąd obszarów.

Pierwszym celem, jaki wybrał skialpinista, był zjazd z najniższego ośmiotysięcznika Sziszapangmy (8013 m n.p.m.) w 2013 roku - udało mu się to uczynić z wierzchołka centralnego. W swoim dorobku ma również zdobycie Manaslu (8156 m n.p.m.), Broad Peak (8047 m n.p.m.) i K2 (8611 m n.p.m.), z których to szczytów zjechał na nartach.

Polak po zdobyciu szczytu, zjeżdża do bazy na nartach 

W ramach tegorocznej odsłony projektu Gasherbrum Ski Challenge, zdobył Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), a następnie zjechał do bazy. W wyprawie uczestniczy również himalaista Janusz Gołąb, który wraz z Adamem Bieleckim stanął zimą na szczycie Gaszerbrum I w 2012 roku. Bargielowi towarzyszy również fotograf Bartek Pawlikowski oraz operator Maciej Sulima, którzy dokumentują przebieg wyprawy. 

MP

Fot. Facebook/Andrzej Bargiel 

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj18 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport