CBA znowu weszło do ratusza. Chodzi o aferę śmieciową

Redakcja Redakcja CBA Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
W czwartek CBA weszło do warszawskiego ratusza oraz siedziby MPO. Poszukiwali dokumentów ws. afery śmieciowej - ewentualnej korupcji przy umowach, zawieranych z miastem. W areszcie przebywają były minister skarbu Włodzimierz Karpiński oraz b. wiceminister Rafał Baniak.

Przeszukanie CBA 

- Wczoraj agenci CBA weszli do stołecznego MPO. Zabezpieczyli szereg dokumentów. Wśród nich ma być umowa zawarta przez miejską spółkę z Rafałem Baniakiem. Podpisano ją, gdy szefem MPO był Włodzimierz Karpiński. Wraz z Baniakiem jest podejrzany o korupcję i przebywa w areszcie - ujawnił w mediach społecznościowych dziennikarz "Gazety Polskiej" Piotr Nisztor.  

- Agenci CBA weszli tez do warszawskiego Ratusza. Zabezpieczyli umowy zawarte z Miastem przez kancelarie prof. Michała Krolikowskiego, obrońcę podejrzanego o korupcję Włodzimierza Karpinskiego - dodał. 

Jak pisała "Gazeta Polska", kancelaria Michała Królikowskiego świadczyła usługi na rzecz miasta Warszawy, gdy Karpiński był sekretarzem. W latach 2021–2023 miała zarobić z tego tytułu ponad 662 tys. zł. Prawnicy Królikowskiego pracowali na rzecz komórki w ratuszu, która sporządzała opinię prawną ws. nadzoru nad MPO. 


Wielomilionowe kontrakty za łapówki

Zarzuty prokuratorskie dotyczą "ustawiania" kontraktów z warszawskim MPO, opiewających na kwotę 600 mln zł w zamian za łapówki - 4 mln 990 tys. zł. W tej sprawie zatrzymano, postawiono zarzuty i aresztowano decyzją sądu Włodzimierza Karpińskiego i Rafała Baniaka, byłych członków rządu PO-PSL. 

– W mojej ocenie, nie istnieją dowody bezpośrednio wskazujące na udział pana Włodzimierza Karpińskiego w popełnieniu czynu zabronionego - są pomówienia o to. I to, jak je ocenimy - czy jako wystarczające do aresztu czy też nie, to jest już kwestią dialogu z prokuraturą i z sądem – mówił mec. Królikowski, reprezentujący podejrzanych. 

– Chciałbym wierzyć, że intencją działania prokuratury jest ochrona praworządności. Tak też traktuję działania prokuratury w tym zakresie - wspominał. Jak mówił, w myśl obecnych przepisów stosowanie aresztu jest łatwe, zaś sądy w niemal 98 proc. przypadków stosują wobec podejrzanych wnioskowany areszt.  


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka