źródło: Twitter
źródło: Twitter

Brawurowa akcja Ukrainy na morzu. Zniszczyła okręt wroga

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Będzie powtórka z zatopienia krążownika "Moskwa"? Ukraińcy trafili kilkusetkilogramowym ładunkiem w kolejną chlubę rosyjskiej floty: okręt desantowy "Olenegorski górnik". Na nagraniach widać, że jednostka tonęła i najeźdźcy musieli ją holować do portu. Prawdopodobnie okręt nie będzie się już nadawał do użytku.

Ukraińskie służby: Przeprowadziliśmy operacje specjalną

- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła operację specjalną w bazie rosyjskiej floty Noworosyjsku, dzięki której poważnie uszkodzony został okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak - poinformował portal "Ukraińska Pravda", powołując się na źródła w SBU.

W sieci pojawiło się już nagranie z udanego ataku na rosyjski okręt.

- Nagranie pokazuje drona wodnego SBU wyładowanego 450 kilogramami trotylu atakującego wrogi okręt z około 100 członkami załogi - relacjonuje wspomniany portal.


- W wyniku ataku Oleniegorskij Gorniak został poważnie uszkodzony i obecnie nie jest w stanie wykonywać swoich misji bojowych. Tak więc wszystkie oświadczenia Rosjan o "odpartym ataku" są nieprawdziwe - poinformował przedstawiciel SBU. Skali uszkodzenia nie podano.

Ekspert o udanej akcji na morzu

Głos w sprawie ataku na okręt zabrał analityk wojskowy Jarosław Wolski. Ekspert zamieścił wymowne zdjęcie, na którym widzimy tonącego molocha. 

- Z nagrań już wiadomo że to był spory morski bezzałogowiec. UA piszą o głowicy ponad 200kg (niektóre strony o ponad 400) co w zasadzie wyjaśnia obecny stan Ropuchy (okrętu - red.) - napisał Wolski.

Kolejny sukces ukraińskich wojsk 

Ukraińcy, mimo miażdżącej przewagi nieprzyjaciela na Morzu Czarnym, pokazali już, że potrafią skutecznie niszczyć rosyjskie okręty. W kwietniu zeszłego roku obrońcy zniszczyli flagowy okręt Floty Czarnomorskiej - krążownika Moskwę. Do ataku na jednostkę użyto pocisków przeciwokrętowych i drony bojowe.

Według nieoficjalnych danych załoga Moskwy liczyła 510 osób i dodatkowy desant w liczbie 600 osób. Ewakuowanych zostało jedynie 54 marynarzy.

MB

Źródło zdjęcia: Tonący okręt desantowy. Fot. Twitter.com/Jarosław Wolski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka