Podejrzany o szpiegostwo dla Rosji w rękach ABW. Akcja służb

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński poinformował o zatrzymaniu podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosjan. To obywatel Białorusi Mikhail A. - szesnasty taki przypadek od momentu wybuchu inwazji na Ukrainie.

Rozpoznawał obiekty militarne i porty

- ABW zatrzymała kolejnego, szesnastego już, podejrzanego o udział w rosyjskiej siatce szpiegowskiej. Białorusin Mikhail A. brał udział w rozpoznawaniu obiektów militarnych i portów. Realizował też działania propagandowe na rzecz Rosji. Trafił do aresztu - napisał Mariusz Kamiński.  

  

 

"Zatrzymany 1 sierpnia br. przez ABW mężczyzna to 39-letni obywatel Republiki Białorusi Mikhail A. Jest on kolejną zidentyfikowaną osobą działającą w ramach grupy przestępczej wykonującej zadania na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Mężczyzna przez kilka lat mieszkał na terytorium Federacji Rosyjskiej. Z dokonanych do tej pory ustaleń wynika, że w latach 2008-2010 pracował w Moskwie, później przeniósł się do Sankt Petersburga. W Rosji odbył karę 6 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna utrzymywał kontakty z obywatelami Federacji Rosyjskiej, z którymi spotykał się w Sankt Petersburgu i na Krymie" - podaje w komunikacie rząd. 

"Mikhail A. przyjechał do Polski w 2021 r. Nawiązał kontakt z koordynatorem siatki szpiegowskiej. Z uzyskanych informacji wynika, że za realizację wymierzonych w bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej zadań, polegających m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej, w tym obszarów i obiektów militarnych oraz portów morskich, a także prowadzenie działań propagandowych otrzymywał systematyczne wynagrodzenie. Realizując zlecone zadania, zachowywał środki ostrożności utrudniające jego identyfikację i wykrycie. Mężczyzna często zmieniał środki łączności i niszczył ślady swojej działalności przestępczej. Zatrzymany miał świadomość, że za wykonywane przez niego na terytorium RP zadania rozpoznawcze grozi mu kara pozbawienia wolności" - dodano. 

Sąd Rejonowy w Lublinie 3 sierpnia zdecydował, że podejrzany o szpiegostwo został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Rozpracowywana siatka szpiegowska 

Do ostatniej takiej akcji doszło 21 czerwca. Piętnasty członek siatki szpiegowskiej "przyjechał do Polski w 2019 r., nawiązał kontakt z koordynatorem siatki szpiegowskiej, a za realizację skierowanych przeciw RP zadań, polegających m.in. na prowadzeniu obserwacji infrastruktury krytycznej – obiektów militarnych i portów morskich – otrzymywał systematyczne wynagrodzenie" - komunikowała ABW.  


"ABW kontynuuje intensywne działania mające na celu ustalenie szczegółów dotyczących aktywności siatki szpiegowskiej oraz wykrycie wszystkich powiązanych z nią osób" - dodano w ówcześnie wydanym komunikacie.   

Fot. ilustracyjna/ABW

Zobacz: 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka