29. Pol'and'Rock Festival, wielka impreza Jurka Owsiaka, szefa WOŚO, rozpoczął się w czwartek na lotnisku Czaplinek-Broczyno. Fot. PAP/Jerzy Muszyński
29. Pol'and'Rock Festival, wielka impreza Jurka Owsiaka, szefa WOŚO, rozpoczął się w czwartek na lotnisku Czaplinek-Broczyno. Fot. PAP/Jerzy Muszyński

Owsiak się odpalił. "Jak ktoś nie pójdzie na wybory, dostanie w d..."

Redakcja Redakcja Popkultura Obserwuj temat Obserwuj notkę 119
29. Pol'and'Rock Festival, wielka impreza Jurka Owsiaka, szefa WOŚP, rozpoczął się w czwartek na lotnisku Czaplinek-Broczyno. W namiocie Akademii Sztuk Przepięknych pierwszy gość, czyli Jerzy Kryszak i zapowiadający go Jerzy Owsiak zaapelowali do uczestników festiwalu, aby poszli jesienią na wybory. Bo jak nie, to...

Komu Owsiak chce dać kopa w d...

Tegoroczna edycja Pol'and'Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock) rozpoczęła się w czwartek na terenie lotniska Czaplinek-Broczyno (woj. zachodniopomorskie). Słynna impreza, która budzi nie mniej kontrowersji niż jej organizator, Jurek Owsiak, potrwa do soboty.


Jerzy Kryszak, Marek Dyjak i Grzegorz Kalinowski - to pierwsi goście Akademii Sztuk Przepięknych, która stanowi ideowo-kulturalne zaplecze muzycznej imprezy.

Słynnego kabareciarza, który przed lata współtworzył telewizyjny program kabaretowy „Polskie zoo” ze sceny zapowiedział Jerzy Owsiak. Szef WOŚP wprost odniósł się do sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. I wskazał, co łączy go z aktorem i artystą kabaretowym. – To osoba, która, tak jak i ja, mówi o tym, byśmy wreszcie powrócili do normalności – powiedział Owsiak.

I powiedział coś z pogranicza gorącego apelu i emocjonalnego szantażu:


Jeśli coś zawalicie na jesieni, więcej nie będziemy robić festiwalu. (...) Mało tego, jeśli ktoś nie pójdzie na wybory, dostanie ode mnie kopa w d... Wszyscy idziemy na wybory, bo to jest nasz obowiązek.


Być może kiedyś impreza Owsiaka sprawiała wrażenie apolitycznej. Ale z roku na rok padają tam coraz mocniejsze polityczne deklaracje. W tym roku stawka została podbita jeszcze bardziej.


Jerzy Kryszak: Prawdziwa bitwa zacznie się jesienią

Wystąpienie Jerzego Kryszaka na ASP relacjonowała Wirtualna Polska.

Kryszak w czasie rozmowy w Akademii Sztuk Przepięknych, stwierdził: „Prawdziwa bitwa zacznie się jesienią. To będzie prawdziwy dramat, jak zobaczycie tych wszystkich wysłanników prezesa. To będzie niesłychana bitwa, chyba najważniejsza od 30 lat”. Jego słowa odnosiły się nadchodzących wyborów parlamentarnych. 

Kryszak podkreślił, że „wolność myślenia jest niezwykle ważna”. 

– Wolność w głowie każdego człowieka gdzieś jest, tylko trzeba pomóc jej kiełkować i rosnąć – dodał.


Kryszak do młodych Polek: "Nie rodźcie tych dzieci. Niech sobie sami je k...a urodzą"

Kabareciarz pokusił się też o analizę sytuacji kobiet w Polsce i ich praw. Jedna z uczestniczek spotkania w namiocie ASP odśpiewała hymn Polski ze zmienionym tekstem - rozpoczął się od słów: „Jeszcze Polka nie zginęła, póki my żyjemy. Co nam przemoc PiS-u wzięła, szablą odbierzemy”.

Kryszak na gorąco skomentował jej słowa: „Kobiety w ogóle są traktowane przez facetów w sposób obrzydliwy. Ten piepr...y patriarchat, zresztą matriarchat też, sprawia, że nie ma równowagi. Coś takiego się stało na świecie, ludzkość gdzieś popełniła ogromny błąd, że nie ma równości między kobietą a mężczyzną. (...) Od Indii przez Afrykę po Polskę. Brak szacunku dla kobiet. Dla kobiet, które rodzą tych wojowników piepr...ych, którzy następnie wykorzystują kolejne matki, kolejne córki. Czasami mam ochotę powiedzieć: „Nie rodźcie tych dzieci. Niech sobie sami je k...a urodzą!” – wywodził Kryszak.

I Owsiak, i Kryszak zebrali spore oklaski.


KW 

Źródło zdjęcia: 29. Pol'and'Rock Festival, wielka impreza Jurka Owsiaka, szefa WOŚO, rozpoczął się w czwartek na lotnisku Czaplinek-Broczyno. Fot. PAP/Jerzy Muszyński

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj119 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura