Papież w samolocie udzielił dziennikarzom odpowiedzi na pytania, fot.  	PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Papież w samolocie udzielił dziennikarzom odpowiedzi na pytania, fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Kościół "otwarty dla wszystkich", czyli także dla osób LGBT. Papież wyjaśnia swoją tezę

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 61
Papież Franciszek wygłosił nowe komentarze na temat miejsca społeczności LGBT w Kościele katolickim. "Kościół jest otwarty dla wszystkich" - mówił papież. Zaznaczył jednak, że trzeba przestrzegać pewnych reguł.

Co miał na myśli papież, mówiąc, że "Kościół jest otwarty"

Podczas XXXVII Światowych Dni Młodzieży zakończonych w ten weekend w Portugalii Franciszek mówił, że Kościół jest otwarty dla wszystkich i apelował o to, by młodzież szukała radości, była jej źródłem dla innych oraz by pomagała wstać innym z upadku. Przestrzegał młodych ludzi przed odchodzeniem na "życiową emeryturę".

W drodze powrotnej dziennikarze zapytali Franciszka, czy jest to niespójny przekaz, ponieważ niektóre sakramenty są zakazane dla wybranych osób. Na przykład kobiety nie mogą zostać kapłanami, a homoseksualistom nie wolno zawierać małżeństw.

- Kościół jest otwarty dla wszystkich, ale istnieją zasady, które regulują życie w Kościele. To nie znaczy, że jest zamknięty, każdy spotyka Boga na swój sposób w Kościele, a Kościół jest matką i prowadzi każdego na swój sposób - odpowiedział papież.


Franciszek musi szukać równowagi między środowiskami liberalnymi i konserwatywnymi

Jak pisze Reuters, od początku swojego pontyfikatu 86-letni papież musiał zachować delikatną równowagę między apelowaniem do bardziej liberalnych wierzących bez denerwowania konserwatystów

Zgodził się w kilku przypadkach na przyznawanie wyższych ról kobietom, które według Kościoła nie mogą zostać kapłanami, ponieważ Jezus wybrał tylko mężczyzn na swoich apostołów.

Chociaż popiera ustawodawstwo, które daje parom tej samej płci prawa w obszarach takich jak emerytury, powstrzymał się od zmiany nauk, które wzywają do czystości osoby o pociągu do osób tej samej płci. Kościół naucza, że pociąg do osób tej samej płci nie jest grzeszny, ale akty tej samej płci są.

Podróże papieża Franciszka w 2023 roku

Obecność na Światowych Dniach Młodzieży to była trzecia papieska podróż w tym roku, po wizycie w Demokratycznej Republice Konga oraz w Sudanie Południowym i na Węgrzech. 31 sierpnia jako pierwszy papież w dziejach Franciszek uda się do Mongolii. W dniach 22-23 września będzie w Marsylii z okazji międzynarodowego wydarzenia pod nazwą Spotkania Śródziemnomorskie.


ja

(Zdjęcie: Papież w samolocie udzielił dziennikarzom odpowiedzi na pytania, fot.  PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo