Od 1 sierpnia wraca opłata prolongacyjna, fot. Canva
Od 1 sierpnia wraca opłata prolongacyjna, fot. Canva

ZUS po cichu przywrócił dodatkową opłatę. Naliczają ją od 1 sierpnia

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się z powrotem do obowiązujących wcześniej przepisów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraca zatem do opłaty prolongacyjnej. Od 1 sierpnia opłata prolongacyjna znów jest naliczana. ZUS wezwał już pierwszych dłużników do jej uiszczenia.

Od 1 sierpnia wraca opłata prolongacyjna

Do 31 lipca ulga w spłacie należności była naliczana bez tej dodatkowej opłaty. Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się z tym, że opłata prolongacyjna znów jest naliczana przez ZUS.

Opłata prolongacyjna dotyczy osób, które mają dług w ZUS, ale zdecydowały się skorzystać z możliwości rozłożenia zaległości na raty. Od składek, które rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę, począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tych ulg.

- W przypadku rozłożenia należności na raty lub odroczenia terminu ZUS ustala opłatę prolongacyjną, która co do zasady wynosi 50 proc. potencjalnych odsetek. Innymi słowy płatnik nie płaci w takim przypadku odsetek od składek, ale opłatę prolongacyjną, która jest niższa – wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.


Bez pandemii, za to z kolejną opłatą

Na mocy przepisów covidowych w przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek należnych za okres od 1 stycznia 2020 r., na podstawie wniosku złożonego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii, albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, nie naliczało się opłaty prolongacyjnej.

Teraz, skoro odwołano stan zagrożenia epidemicznego, to wszystkie nowo zawierane umowy wiążą się z koniecznością uiszczania opłaty prolongacyjnej.

Dla kogo jest opłata prolongacyjna

Opłatę prolongacyjną ma obowiązek uiścić przedsiębiorca, który złożył wniosek o odroczenie terminu płatności składek lub o rozłożenie zaległości na raty, a ZUS ten wniosek zaakceptował. Oczywiście musi on być płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne

Jeżeli ZUS zgodzi się na odroczenie płatności lub rozłożenie płatności na raty, to z taką osobą podpisywana jest umowa określająca szczegółowo warunki porozumienia i wskazująca termin uiszczenia składek. Jeśli postępowanie egzekucyjne zostało już wszczęte,  to ZUS je zawiesi po podpisaniu umowy. Wniosek o odroczenie należy złożyć lub nadać w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego najpóźniej w dniu terminu płatności składki.  Wszystkie umowy zawarte po 1 sierpnia mają naliczaną opłatę prolongacyjną.

ja

(Zdjęcie: Od 1 sierpnia wraca opłata prolongacyjna, fot. Canva)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka