Ryba z frytkami to najpopularniejszy obiad nad morzem, fot. Pixabay
Ryba z frytkami to najpopularniejszy obiad nad morzem, fot. Pixabay

Dla jednych "paragony grozy", dla innych taniocha. Ceny ryb nad Bałtykiem

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Pojechać nad morze i nie zjeść ryby na obiad? To tak jak w niedzielę nie zjeść schabowego. Statystyczny Polak lubi zjeść dużo, byle niezbyt drogo. Stąd popularność w sieci "paragonów grozy" z nadmorskich barów. Wirtualna Polska postanowiła zbadać, ile jesteśmy w stanie zapłacić za rybę w smażalni.

Ile Polak wyda na obiad dla jednej osoby?

Pierwsze pytanie brzmiało: "Jaka jest akceptowalna (niewygórowana) cena za obiad dla jednej osoby w restauracji nad polskim morzem?". 59 proc., czyli ponad połowa badanych, wskazała na przedział cenowy od 26 do 50 zł. Była to największa grupa respondentów.

31 proc. pytanych byłoby w stanie zapłacić do 25 zł za obiad dla jednej osoby. 8 proc. badanych odpowiedziało, że wydałoby od 51 do 75 zł. 1 proc. respondentów byłby w stanie zapłacić za obiad dla jednej osoby od 76 do 100 zł. Taka sama grupa bierze pod uwagę wydatek powyżej 100 zł za osobę.


Za ile chcemy zjeść rybę nad Bałtykiem?

Kolejne pytanie brzmiało: "Jaka jest akceptowalna (niewygórowana) cena za 100 gramów ryby w smażalni nad polskim morzem?". 41 proc. respondentów wskazało odpowiedź od 11 do 15 zł. To największa grupa.

31 proc. wskazało odpowiedź do 10 zł, a 20 proc. odpowiedziało, że akceptowalna cena optuje od 16 do 20 zł. Tylko 6 proc. opowiedziało się za przedziałem cenowym od 21 do 25 zł. Najmniejsza grupa, czyli 2 proc. pytanych, wskazała cenę powyżej 25 zł.


Ile w 2023 r. kosztuje obiad nad morzem?

A jak to się ma do rzeczywistych cen? Serwis stronapodrozy.pl informuje, że zestaw ryba z frytkami i surówką, który w ub. roku kosztował 25-30 złotych, w tym roku podrożał średnio do 38 złotych. Czyli mieści się w przedziale akceptowanym przez większość ankietowanych przez wp.pl.

Ile kosztuje 100 gramów ryby? Tu ceny są różne w zależności od gatunku: najtańszy jest pstrąg - 9 złotych, potem mintaj - 10 złotych, dorsz - 10-13 złotych, halibut - 10-13 złotych. Stawkę zamykają łosoś - 14-20 złotych i turbot - 15 złotych.

Badanie dla Wirtualnej Polski przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej 1093 osoby. Badanie przeprowadzono w dniach 30 czerwca - 3 lipca 2023 roku metodą CAWI.

ja

(Zdjęcie: Ryba z frytkami to najpopularniejszy obiad nad morzem, fot. Pixabay)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo