Andrzej Duda podpisał 800 Plus. Fot. PAP/Paweł Supernak
Andrzej Duda podpisał 800 Plus. Fot. PAP/Paweł Supernak

800 Plus już pewne, Duda podpisał. Wiadomo kiedy pierwsze wypłaty świadczenia

Redakcja Redakcja 500 plus Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Nowela podwyższa od 1 stycznia 2024 r. świadczenie 500 plus do 800 zł na dziecko.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o 800 Plus

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Nowela podwyższa od 1 stycznia 2024 r. świadczenie 500 plus do 800 zł na dziecko.

Uroczyste podpisanie ustawy przez prezydenta odbyło się na pikniku rodzinnym w Tarczynie (woj. mazowieckie) w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

- Bardzo miło przyjeżdża się w takie miejsca, gdzie zgromadzeni są ci, którzy rozwijają Rzeczpospolitą codzienną pracą, codziennym trudem - powiedział Andrzej Duda. - Największym oparciem dla rozwoju w perspektywie przyszłości jest rodzina - podkreślił prezydent.


800 Plus z urzędu. Nie trzeba będzie składać dodatkowego wniosku

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniano, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych, zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na "sprawne obsłużenie wszystkich spraw"."Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 roku, dokonanej w styczniu 2024 roku" – zaznaczono.


500 Plus - sztandarowy program PiS

Obecnie ZUS wypłaca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko. Co roku od 1 lutego ZUS otwiera nabór na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego.

Program „Rodzina 500 plus” funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

KW

Źródło zdjęcia: Andrzej Duda podpisał 800 Plus. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo