Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Screen: Facebook/Володимир Зеленський
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Screen: Facebook/Володимир Зеленський

Skandal w ukraińskiej armii. Zełenski rozwścieczony, już lecą głowy

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
Poważny kryzys w ukraińskim wojsku. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski musiał podjąć stanowcze kroki. Swoją decyzję ogłosił w piątek popołudniu. Ukraińską armię czekają duże zmiany.

Szefowie wojskowych komend uzupełnień we wszystkich obwodach Ukrainy zostaną odwołani z funkcji

Szefowie komisariatów wojskowych (wojskowych komend uzupełnień) we wszystkich obwodach Ukrainy zostaną odwołani z funkcji; na tych stanowiskach powinni znaleźć się ludzie, którzy dobrze wiedzą, czym jest wojna oraz dlaczego cynizm i łapówkarstwo podczas wojny to zdrada państwa - oznajmił w piątek popołudniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Przywódca powiadomił w komunikacie na Facebooku, że podjął taką decyzję po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Jak dodał, przeprowadził rozmowy dotyczące sytuacji w komisariatach z przedstawicielami m.in. Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), Prokuratury Generalnej, MSW oraz instytucji powołanych do walki z korupcją.

Toczy się już 112 postępowań karnych przeciwko osobom zatrudnionym w komendach uzupełnień, a 33 pracowników tych organów usłyszało zarzuty - zauważył Zełenski.


Nowymi przewodniczącymi komend obwodowych zostaną wojskowi z doświadczeniem bojowym

Prezydent zapowiedział, że nowymi przewodniczącymi komend obwodowych zostaną wojskowi z doświadczeniem bojowym, uczestniczący wcześniej w walkach z Rosjanami. – Potrzebujemy ludzi pozbawionych cynizmu, którzy zachowali swoją godność – podkreślił szef państwa.

Zełenski poinformował, że szefów komisariatów wyznaczy naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny, lecz wcześniej kandydaci na te stanowiska będą musieli przejść weryfikację przeprowadzoną przez SBU.

– Odwołani komisarze i inne osoby zwolnione ze stanowisk kierowniczych, które posiadają stopnie wojskowe i nie zostały oskarżone o czyny zabronione, mogą zachować te stopnie i obronić swoje dobre imię. (Warunkiem jest pójście) na front – dodał prezydent.


Korupcja w ukraińskiej armii

W ostatnich miesiącach w ukraińskich mediach pojawiło się wiele doniesień dotyczących nieprawidłowości podczas rekrutacji do służby wojskowej. Informowano m.in. o nielegalnych korzyściach majątkowych przyjmowanych w zamian za odstąpienie od poboru oraz o licznych przypadkach „pomocy” w ucieczce za granicę w celu uniknięcia służby w armii.


KW

Źródło zdjęcia: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Screen: Facebook/Володимир Зеленський

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka