Ptasia grypa spowodowała spustoszenie wśród gatunków dzikich ptaków, fot. Pixabay
Ptasia grypa spowodowała spustoszenie wśród gatunków dzikich ptaków, fot. Pixabay

Naukowcy biją na alarm. Ten wirus to jedna z najgorszych epidemii w historii

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
COVID-19 nie jest jedynym wirusem, który znacząco wpłynął na planetę w ciągu ostatnich kilku lat. Ptasia grypa (H5N1), która zdewastowała przemysł drobiarski i spowodowała 70% wzrost cen jaj w ubiegłym roku, wpłynęła nie tylko na gatunki udomowione - czytamy w serwisie "Vox".

Ptasia grypa zabija setki tysięcy dzikich ptaków

Nowe badania wskazują, że grypa, która zabiła setki tysięcy dzikich ptaków, jest jedną z najbardziej niszczycielskich epidemii w historii. Kanał Vox poinformował, że choroba rozprzestrzeniła się na pięć kontynentów i setki gatunków, w tym zagrożone, takie jak kondor kalifornijski, co klasyfikuje ją jako pandemię wśród zwierząt. Ptasia grypa zazwyczaj powodowała śmierć tylko wśród udomowionych ptaków, takich jak kaczki i kury, zabijając do 90% stada w czasie epidemii. Ale tym razem jest inaczej.

- To, co teraz widzimy, to niezbadane terytorium - powiedział Andrew Ramey, genetyk dzikiej przyrody w U.S. Geological Survey - Biologia wirusa spowodowała, że atakuje on dzikie gatunki, a nawet ssaki. Powoduje on wysoką śmiertelność u ogromnej liczby dzikich ptaków, czego wcześniej nie zaobserwowano - skomentowała Wendy Puryear, wirusolog molekularny z Tufts University.

Wynika to z faktu, że obecny wirus ptasiej grypy przystosował się do rozprzestrzeniania choroby poza fermy drobiu i infekowania jeszcze większej liczby gatunków.


Zagrożone są małe populacje gatunków

Obecna epidemia ptasiej grypy, która pojawiła się w Ameryce Północnej zimą 2021 r., zabiła lub zmusiła hodowców do wybicia ponad pół miliarda ptaków na całym świecie. Liczba dzikich ptaków dotkniętych epidemią jest trudniejsza do śledzenia, ponieważ rządy nie mają zasobów, aby przetestować każdego martwego ptaka. - Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takich liczb w przypadku epidemii grypy u dzikich ptaków - powiedziała Puryear dla Vox.

Ptasia grypa jest szczególnie problematyczna dla biologów badających zagrożone i małe populacje ptaków, takie jak zagrożone rybitwy kaspijskie i kondor kalifornijski. Prawie połowa wszystkich gatunków ptaków na świecie zanika z powodu utraty lub zmiany siedlisk, drapieżnictwa i gatunków inwazyjnych. Ptasia grypa to tylko kolejna przeszkoda na drodze do przywrócenia ich populacji.

Nie wiadomo, czy wirus nie przerzuci się na ludzi

Naukowcy obawiają się również potencjalnego wpływu na ludzi, ponieważ wirus już teraz wykazuje ogromny potencjał ewolucyjny. Chociaż w obecnej formie jest mało prawdopodobne, aby H5N1 spowodował pandemię, może on mutować i potencjalnie zarażać ludzi w późniejszym czasie - donosi Vox.

ja

(Zdjęcie: Ptasia grypa spowodowała spustoszenie wśród gatunków dzikich ptaków, fot. Pixabay)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości