Fot. EPA/Thomas Traasdahl
Fot. EPA/Thomas Traasdahl

Zełenski spotkał się z najbliższym sojusznikiem Putina. Padły ważne słowa

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski kontynuuje swoje wizyty w krajach europejskich. We wtorek spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem. Serbski przywódca określany jest jako sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina.

Spotkanie Zełenskiego z Vucziciem 

We wtorek nad ranem z prezydentem Zełenskim na rozmowie dwustronnej spotkał się prezydent Serbii Aleksandar Vuczić. Serbski przywódca oświadczył, że odbył z ukraińskim liderem "dobrą i otwartą rozmowę o wszystkich najważniejszych pytaniach dla Serbii, Ukrainy, regionu i całego świata".

"Odnieśliśmy się do wydarzeń na Ukrainie i w Kosowie. Jeszcze raz podkreśliłem, że Serbia szanuje integralność terytorialną Ukrainy, o czym jasno mówimy od początku wojny" - napisał na Instagramie Vuczić.


Prezydent Zełenski napisał na platformie X, że odbył z prezydentem Serbii "otwartą, szczerą i owocną rozmowę o poszanowaniu zasad ONZ i nienaruszalności granic". "Nasze narody mają wspólną przyszłość w Europie" - dodał.


Rozmowy o Kosowie i sankcjach 

W poniedziałek, zapowiadając wtorkową rozmowę, serbski prezydent przyznał, że "głównymi tematami rozmów będą Kosowo i fakt, że Serbia nie dołączyła do nakładanych na Rosję sankcji". "Jestem pewien, że przed nami bardzo trudne rozmowy, ponieważ Serbia jako jedyna z państw zebranych w Atenach nie wprowadziła tych sankcji" - dodał wówczas.

Serbia w głosowaniach na forum ONZ potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę, konsekwentnie jednak odmawia przyłączenia się do sankcji na Rosję. Prezydent Serbii znany jest ze swojego poparcia dla Kremla i niejednoznacznych poglądów na temat wojny na Ukrainie.

Przypomnijmy, że wcześniej przywódcy Serbii i Ukrainy spotkali się tylko raz - w czerwcu podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Kiszyniowie.

MP

Fot. EPA/Thomas Traasdahl

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka