Morskie Oko. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Morskie Oko. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Górale będą zachwyceni. Te dane wskazują, że padnie rekord

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Tatry co roku ściągają rzeszę turystów. Podobnie jest również i teraz. Z danych podsumowujących pierwszy wakacyjny miesiąc wynika, że padnie frekwencyjny rekord.

Szykuje się rekord 

W lipcu po szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) wędrowało 819 tys. 760 osób - wynika z raportu podsumowującego pierwszy wakacyjny miesiąc. W analogicznym okresie ub.r. w polskich Tatrach było nieco mniej, bo 797,5 tys. turystów.

Chociaż dane z sierpnia nie są jeszcze znane, to spodziewany jest frekwencyjny rekord. Zwyczajowo sierpień to najbardziej popularny wśród turystów miesiąc w Tatrach. W ubiegłym roku w sierpniu najwyższe polskie góry odwiedziło 938 tys. osób. Również i w tym roku sierpień w Tatrach bije rekordy popularności, o czym mogą choćby świadczyć kolejki oczekujących do wejścia na popularne szczyty.


Tegoroczny czerwiec okazał się jednak gorszy pod względem frekwencji niż ubiegłoroczny. W tym roku, w miesiącu rozpoczynającym wakacje, w Tatry wybrało się 452,5 tys. osób, a w ubiegłym roku było tam 554 tys. turystów.

Morskie Oko nadal najbardziej popularne 

Najbardziej oblegany w lipcu, jak co roku, był szlak prowadzący do Morskiego Oka, którym wędrowało prawie 132 tys. turystów. Popularnością cieszył się też Kasprowy Wierch - w lipcu kolejką wjechało na szczyt ponad 94 tys. osób. Dolinę Kościeliską w lipcu odwiedziło ponad 78,5 tys. turystów.

Z danych TPN wynika, że coraz więcej turystów kupuje bilety wstępu za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej TPN. W lipcu z tej metody zakupu biletu na górskie szlaki skorzystało ponad 131,5 tys. osób. Dzięki zakupowi e-biletu można uniknąć stania w kolejkach przed punktami sprzedaży wejściówek.

Od początku roku do końca lipca Tatrzański Park Narodowy odwiedziło niemal 2 mln 434 tys. turystów, a w całym ubiegłym roku było to 4 mln 580 tys. W roku poprzedzającym pandemią covid-19, czyli w 2019 r., Tatry przemierzało 3 mln 758 tys. osób, a w 2016 r. frekwencja turystyczna w tych górach wynosiła 3,5 mln.

MP

Morskie Oko. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo