Fot. PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell

Jak zagłosujemy w referendum? Są wyniki najnowszego sondażu

Redakcja Redakcja Referendum Obserwuj temat Obserwuj notkę 92
W sieci opublikowano kolejny sondaż z pytaniami, które zostaną zadane podczas referendum 15 października. Stanowisko ankietowanych wydaje się jednoznaczne.

Polacy wiedzą, jak zagłosują 

Portal wPolityce.pl opublikował najnowszy sondaż pracowni Social Changes, w którym ankietowani odpowiedzieli na te same pytania, które znajdą na referendalnej karcie do głosowania.

Na pierwsze pytanie: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?", 13 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "tak". Z kolei na "nie" jest 87 proc. 

Na drugie referendalne pytanie, tj. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?" – 25 proc. badanych wskazało, że "tak". Odpowiedź "nie" wybrało 75 proc. 

Na trzecie pytanie "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" tylko 18 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak". Przeciwnego zdania jest aż 82 proc. badanych.


Na ostatnie, czwarte referendalne pytanie, tj. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?" – 18 proc. badanych wskazało, że "tak". Przeciwnego zdania jest 82 proc. ankietowanych.

Referendum może nie być wiążące 

Jakiś czas temu portal Onet przeprowadził sondaż, w którym sprawdził, czy Polacy są chętni do głosowania w referendum. Jak przypomniał wówczas portal, żeby głosowanie było wiążące, musi w nim wziąć udział więcej niż połowa uprawnionych. Według sondażu, 48,1 proc. badanych wskazało, że planuje uczestniczyć w referendum (zdecydowanie tak — 26,5 proc., raczej tak — 21,6 proc.). Z kolei 37,5 proc. odpowiedziało, że nie planuje (raczej nie – 15,3 proc., zdecydowanie nie – 22,2 proc.). 14,4 proc. respondentów nie ma jeszcze wyrobionej opinii w tej kwestii.

Według wyników badania, najliczniej za wzięciem udziału w referendum optują osoby w przedziale 25-34 lata oraz 35-44 lata, a także sympatyzujące z PiS (78,6 proc.), PSL (64,3 proc.), Kukiz'15 (63,7 proc.) oraz Konfederacją (62,8 proc.). "Natomiast te osoby, które nie chcą wziąć udziału w referendum, mają najczęściej 55 lat i więcej. Jedyna grupa wyborców, która w większości chce zbojkotować referendum, to sympatycy KO (64,9 proc.)" - podawał Onet.

Referendum odbędzie się w dzień wyborów 

Przypomnijmy, że w uchwale do referendum wyznaczono termin na 15 października, czyli tego samego dnia, w którym odbywają się wybory parlamentarne. W referendum padną cztery pytania. 

Do uchwały dołączono kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum. Zgodnie z nim do 5 września uprawnione podmioty mogą zawiadomić PKW o zamiarze uczestniczenia w kampanii referendalnej w mediach publicznych. Do 27 września ustalona ma zostać kolejność rozpowszechniania audycji referendalnych. Nieodpłatne nadawanie audycji referendalnych uprawnionych podmiotów w mediach publicznych ma trwać od 29 września do 13 października. Tego samego dna zakończy się też kampania referendalna.

MP

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj92 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka