Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Arabii Saudyjskiej o komunikacji lotniczej – podpisana, fot. X/Ministerstwo Infrastruktury
Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Arabii Saudyjskiej o komunikacji lotniczej – podpisana, fot. X/Ministerstwo Infrastruktury

LOT-em z Polski bezpośrednio do Arabii Saudyjskiej. "Dzisiaj kończy się epoka"

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że dzięki podpisanej umowie Polskie Linie Lotnicze LOT i narodowi przewoźnicy z Arabii Saudyjskiej będą mogły uruchomić połączenia pomiędzy Polską i Arabią Saudyjską.

Polskie linie lotnicze będą mogły latać do Arabii Saudyjskiej

- Dzisiaj kończy się epoka, kiedy nasi przewoźnicy nie mogli realizować bezpośrednich połączeń pomiędzy Polską, a Królestwem Arabii Saudyjskiej. Już nie będą nas w tym musiały wyręczać linie lotnicze z innych państw, także sąsiednich - powiedział Adamczyk.


Minister infrastruktury stwierdził też, że umowa przyczyni się do wzrostu wymiany turystycznej, kulturalnej i gospodarczej pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską.

- Ta umowa jest wyrazem naszego wzajemnego zaufania i stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie obywateli naszych państw w obszarze turystycznym, ale także w obszarze biznesowym. Wielki projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale także rozwijające się dynamicznie porty regionalne w Polsce dają rękojmię znakomitych relacji w utrzymaniu połączeń lotniczych między Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej - stwierdził szef resortu infrastruktury.


Będą honorowane uprawnienia

Jak poinformował Adamczyk, umowa pozwoli wzajemnie uznać uprawnienia wszystkich osób pracujących w ruchu lotniczym, które posiadają stosowne certyfikaty.

Obecny na konferencji minister transportu i usług logistycznych Królestwa Arabii Saudyjskiej Saleh Al-Jasser powiedział, że podpisana umowa o transporcie lotniczym otwiera szereg możliwości dla przewoźników lotniczych z Arabii Saudyjskiej i Polski.

- Myślę, że dzięki tej umowie, a także na skutek tego o czym mówiliśmy dzisiaj, będziemy wspierać tych przewoźników w zakresie realizacji bezpośrednich połączeń. Dzięki temu wsparciu i dzięki możliwościom, które niniejszym otwieramy okaże się, że kontakty między naszymi państwami w znacznym stopniu ulegną zacieśnieniu - dodał.

Do uruchomienia połączeń jeszcze krok

– Podpisanie tej umowy nie oznacza, że umowa wchodzi w życie. Wymaga ona jeszcze ratyfikacji z obu stron, ale jest to właściwy krok w stronę uruchomienia tych połączeń. Ale bardzo cieszę się, że takie zabiegi są prowadzone. Świadczą one o tym, że lotnictwo i loty między Polską i Bliskim Wschodem mają duży potencjał – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Michał Fijoł, prezes LOT.

Jest on jednocześnie przekonany, że loty na tej trasie będą się cieszyły duża popularnością.

– LOT jest częścią rynku turystycznego. Obserwujemy zwiększone zainteresowanie klientów z tej części świata Polską, a także zwiększone zainteresowanie turystów z Polski. Myślę, że dla naszych touroperatorów i dla tych, którzy indywidualnie zwiedzają świat, podróż do Rijadu i Dżeddy to niewątpliwie duża atrakcja. Obserwujemy też wzrost podróży biznesowych. Mamy informacje, że rejsy bezpośrednie zapewne byłyby mile widziane – powiedział prezes LOT.

ja

(Zdjęcie: Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Arabii Saudyjskiej o komunikacji lotniczej – podpisana, fot. X/Ministerstwo Infrastruktury)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka