zdjęcie ilustracyjne / źródło: Pixabay
zdjęcie ilustracyjne / źródło: Pixabay

Znamy najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce. Możecie się zdziwić

Redakcja Redakcja Rodzina Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Na stronie dane.gov.pl opublikowano ranking najbardziej popularnych imion nadawanych dzieciom w pierwszej połowie 2023 roku. Wynika z niego, że na pierwszym miejscu znalazły się imiona Nikodem i Zofia. O ile imię dla dziewczynki nie budzi zdziwienia, o tyle pierwsze w zestawieniu imię dla chłopca to spore zaskoczenie

Najczęściej wybierane imiona męskie

Z zestawienia opublikowanego na stronie dane.gov.pl wynika, że najpopularniejszym imieniem męskim został Nikodem. W pierwszej połowie 2023 roku imię to nadano 3317 razy. Na drugim miejscu znalazł się Antoni (2930 razy) i Jan (2848 razy). 

Dalej uplasowali się Aleksander, Franciszek, Leon, Jakub, Mikołaj, Ignacy oraz Stanisław. Z kolei najrzadziej wybierane imiona to: Serafin, Angel, Alfred i Jaromir.

W porównaniu z analogicznym okresem rok temu, zmiany nastąpiły głównie w czołówce męskich imion. Wówczas najpopularniejszym imieniem męskim był Antoni, zaś na drugim i trzecim miejscu znajdował się Jan i Aleksander. 

Nikodem to imię męskie pochodzenia greckiego. Powstało z połączenia słów nike (zwycięstwo) i demos (lud, naród). Oznacza: ten, który zwycięża dla ludu.

Najpopularniejsze imiona żeńskie

Z kolei w kwestii imion żeńskich, na pierwszym miejscu znalazła się Zofia. Imię to nadano w pierwszym półroczu 2023 roku 2626 razy. Na drugim miejscu znalazła się Zuzanna (2489 razy) (te dwie pozycje pozostały bez zmian w porównaniu z poprzednim rokiem – red.), z kolei na trzecim – Laura (2450 razy). Dalej uplasowała się Hanna (2389 razy) i Maja (2255 razy). Dalej w rankingu uplasowały się: Julia, Oliwia, Pola, Alicja i Marta. Najrzadziej wybierane imiona żeńskie to Arletta, Miszel, Kordelia i Amelie. 

Zofia to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od słowa sophia oznaczającego mądrość.

O czym pamiętać przy wybieraniu imienia dla dziecka

Dotychczas w komunikatach publikowanych na stronie dane.gov.pl niejednokrotnie zwracano uwagę, że według polskiego prawa wybierając imię dla dziecka "nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające". Imię powinno również jasno wskazywać na płeć dziecka. W przeciwnym wypadku kierownik urzędu stanu cywilnego, w którym chcemy zarejestrować potomka, może odrzucić nasz wybór.

RB

(zdjęcie ilustracyjne / źródło: Pixabay)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo