Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Koniec z pożyczkami bez BIK? Obowiązują nowe przepisy

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
18 maja weszły w życie kolejne przepisy ustawy antylichwiarskiej. Kilka z nich bezpośrednio dotyczy Biura Informacji Kredytowej (BIK). Od teraz wszystkie firmy pozabankowe będą miały obowiązek sprawdzenia potencjalnego Klienta w bazach BIK lub BIG. Czy to oznacza definitywny koniec pożyczek bez BIK i czy takie oferty będą jeszcze dostępne?

Pożyczki bez BIK - nowe przepisy

Wprowadzone 18 maja 2023 roku przepisy nakazują wszystkim firmom pożyczkowym rzetelnie dokonywać oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Trudno jednak mówić o przepisach bez przepisów, dlatego zatrzymajmy się chwilę przy paragrafie wskazującym wprost, jak ta ocena ma być przeprowadzana:

Art.  9a. §2. Oceny zdolności kredytowej dokonuje się na podstawie analizy danych udostępnianych przez zaufanych dostawców gromadzących i przetwarzających dane niezbędne do takiej oceny, w szczególności przez: 1) instytucje, o których mowa w art. 105 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, lub 2) biura informacji gospodarczej, o których mowa w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych”.

Tajemniczo brzmiące instytucje, o których mowa w art. 105 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., to właśnie BIK (Biuro Informacji Kredytowej), natomiast wskazane w punkcie drugim biura informacji gospodarczej to na przykład KRD, BIG InfoMonitor czy ERIF. To właśnie w którejś z tych dwóch baz musi zostać obligatoryjnie sprawdzona każda osoba ubiegająca się o pożyczkę pozabankową.

Weryfikacja w BIK nie będzie obowiązkowa

Powyżej wskazane przepisy stanowią, że firma pożyczkowa będzie musiała przeprowadzić weryfikację przynajmniej w dwóch bazach - nie definiuje jednak, w których. Firma pożyczkowa może zatem odstąpić od weryfikacji danej osoby w bazie BIK (Biurze Informacji Kredytowej), jeżeli w to miejsce przeprowadzi weryfikację w innej bazie. W efekcie pożyczki bez BIK mogą stać się jeszcze bardziej dostępne. Firmy będą musiały wprost informować o tym, w której bazie zweryfikują potencjalnego Klienta, więc informacja o niesprawdzaniu BIK-u przez daną firmę może być szczególnie eksponowana.

O definitywnym końcu pożyczek bez BIK nie można zatem mówić. Przepisy stopniowo coraz bardziej ograniczają rolę pożyczek pozabankowych na rynku finansowym, ale nie likwidują ich w zupełności. Firmy pożyczkowe natomiast doskonale wiedzą, że hasło „bez BIK” jest atrakcyjna dla wielu potencjalnych Klientów, dlatego zapewne nadal będą promować takie oferty. Ranking najlepszych pożyczek bez BIK znajdziemy przykładowo w tym miejscu: https://www.zadluzenia.com/pozyczki-bez-bik/.

Weryfikacji w BIK może nie być, ale będzie zgłoszenie do BIK

Weryfikacja Klienta przy pożyczkach pozabankowych konkretnie w bazie Biura Informacji Kredytowej nie będzie zatem obowiązkowa. Obowiązkowe natomiast będzie zgłoszenie każdej udzielonej pożyczki do bazy BIK. Każda pożyczka - nie tylko bankowa, ale także pozabankowa - wzięta po 18 maja 2023 roku będzie zatem widoczna w bazie BIK i tego zgłoszenia nie będzie można uniknąć.

„Instytucja pożyczkowa, która udzieliła kredytu konsumenckiego, niezwłocznie przekazuje informację o jego udzieleniu instytucjom, o których mowa w art. 105 ust. 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe” - wskazuje ustawa. O ile zatem pożyczki bez weryfikacji w BIK nadal będą dostępne, o tyle pożyczki niezgłaszane do bazy BIK zgodnie z prawem już przestały istnieć. Wszystkie firmy pozabankowe zostały zobligowane do przekazywania Biurze Informacji Kredytowej danych o każdej udzielonej pożyczce.

Pożyczki bez BIK nadal dostępne

Pożyczki pozabankowe bez weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) nie znikają zatem całkowicie, pomimo nowych przepisów ustawy antylichwiarskiej, które weszły w życie 18 maja 2023 roku. Zgodnie z tymi przepisami, firmy pożyczkowe są zobligowane do przeprowadzenia weryfikacji potencjalnego klienta w dwóch bazach, takich jak BIK lub inne biura informacji gospodarczej, np. KRD czy BIG InfoMonitor. Nadal istnieje jednak możliwość wyboru przez firmę pożyczkową innej bazy niż BIK do przeprowadzenia weryfikacji, co otwiera drzwi dla pożyczek bez weryfikacji w BIK.

Można spodziewać się, że firmy pożyczkowe będą od teraz jasno informować klientów, w której bazie zostanie przeprowadzona weryfikacja. Mimo stopniowych ograniczeń wprowadzanych dla pożyczek pozabankowych, można spodziewać się, że oferty bez weryfikacji w BIK wciąż będą popularne, ponieważ są atrakcyjne dla sporej grupy klientów. Rozważając pożyczkę bez weryfikacji w BIK, warto jednak pamiętać, że nowe przepisy wymagają zgłoszenia każdej udzielonej pożyczki do BIK, niezależnie od weryfikacji w tej bazie, co oznacza, że wszystkie pożyczki zaciągnięte po 18 maja będą widoczne w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze