źródło: PAP
źródło: PAP

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Premier mówił o reparacjach

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w obchodach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w Wieluniu. Nie zabrakło wzniosłych słów i wzruszających momentów. Szef rządu przypomniał też Niemcom, że są między naszymi krajami sprawy, które wymagają uregulowania. - Zadośćuczynienie w postaci reparacji jest konieczne - mówił Morawiecki.

Uroczyste obchody wybuchu wojny w Wieluniu

Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przed pomnikiem ofiar bombardowania Wielunia, znajdującym się przy ruinach Kościoła Farnego, pomnikiem upamiętniającym zniszczenie szpitala oraz przed stojącą w miejscu dawnej synagogi tablicą upamiętniająca mieszkańców Wielunia i ziemi wieluńskiej, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Premier wizytę w Wieluniu (Łódzkie) w dniu 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczął przed godz. 4.40. O tej porze 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych, w którym zginęły 32 osoby - pacjenci i personel. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

Po uroczystościach szef rządu oraz delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów i instytucji złożyli kwiaty przed pomnikiem ofiar bombardowania Wielunia, znajdującym się przy ruinach Kościoła Farnego, który był jednym z pierwszych zabytków zniszczonych przez Niemców oraz dzwonie "Pamięć i Przestroga" - darze prezydenta Andrzeja Dudy dla wielunian.

Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września spadły niemieckie bomby. Od godz. 4.40. do 14. na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł, w wyniku ataku Luftwaffe, zginęło od 1,2 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy.


Morawiecki o reparacjach: Zadośćuczynienie jest konieczne

- Domagamy się nie tylko pamięci, nie tylko prawdy. Domagamy się zadośćuczynienia! Zadośćuczynienie w postaci reparacji jest konieczne, aby tamtą kartę historii można było zamknąć - powiedział w piątek w Wieluniu premier.

- Dziś, po 84 latach od wybuchu II wojny światowej, gdy mówimy o katach i ofiarach, o karze i cierpieniu, kiedy używamy najważniejszych słów jak "dobro", "prawda", to domagamy się nie tylko pamięci, nie tylko prawdy - domagamy się zadośćuczynienia! To zadośćuczynienie w postaci reparacji jest konieczne, aby tamtą kartę historii, tamten rozdział historii, można było zamknąć, aby żyjący jeszcze świadkowie bombardowań mogli w spokoju pomyśleć o przyszłości, a nie tylko z cierpieniem wspominać przeszłość - dodał Morawiecki.

- Dlatego jesteśmy dziś tutaj, aby dopominać się sprawiedliwości i zadośćuczynienia. Chwała świadkom tamtych czasów, część, chwała bohaterom i wieczna pamięć poległym! - podkreślił szef rządu.

MB

Źródło zdjęcia: Premier Mateusz Morawiecki w Wieluniu. Fot. PAP/Marian Zubrzycki

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj67 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka