Giertych mocno dzieli wyborców. Oto sondaż

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Start Romana Giertycha z ostatniego miejsca na kieleckiej liście KO jest najczęściej negatywnie oceniany przez respondentów - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".

Przewaga negatywnych ocen

Na pytanie "Jak ocenia Pani/Pan fakt, że Roman Giertych, były wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, wystartuje w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej?", 35,3 proc. ankietowanych negatywnie wypowiedziało się o tym pomyśle Donalda Tuska. Lider Koalicji Obywatelskiej zdecydował się na ten ruch w ostatniej chwili, gdy prezes PiS zamienił tradycyjny okręg, z którego startował - Warszawę - na region świętokrzyski. 

26,6 proc. badanych ocenia pozytywnie start Giertycha z listy KO, natomiast 38,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Badanie SW Research sporządzono wśród użytkowników panelu on-line SW Panel 29 i 30 sierpnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne. 


Giertych szykuje się do walki o parlament 

Mecenas szykuje intensywną kampanię w regionie i liczy na wsparcie ze strony partii Tuska. W pomoc byłemu szefowi LPR włącza się też rodzina. Córka Giertycha wystawia swoje obrazy na aukcję, by wesprzeć kampanię ojca. 

- Aby wesprzeć kampanię mego taty postanowiłam sprzedać obrazy, które namalowałam latem - napisała Karolina Giertych. 

 

Fot. Roman Giertych/screen TVN24

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka