Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański

Wiemy, kto stanie na czele komisji ds. rosyjskich wpływów. Znane nazwisko

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 119
W poniedziałek zasiadający w komisji ds. rosyjskich wpływów Przemysław Żurawski vel Grajewski przekazał, że na jej czele stanie Sławomir Cenckiewicz. Historyk jest jednym z autorów programu "Reset", który bada relacje polsko-rosyjskie. Pierwsze prace komisji mają ruszyć jeszcze przed wyborami.

Cenckiewicz szefem komisji ds. rosyjskich wpływów 

Wcześniej tego dnia Centrum Informacyjne Senatu przekazało, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła akty powołania członkom Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022.

Przemysław Żurawski vel Grajewski - jeden z członków komisji, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie - powiedział w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że przewodniczącym komisji został Sławomir Cenckiewicz, szef Wojskowego Biura Historycznego.

Sławomir Cenckiewicz to polski historyk czasów najnowszych, doktor habilitowany nauk humanistycznych oraz publicysta. Wraz z Michałem Rachoniem stworzył on serial "Reset", który bada relacje polsko-rosyjskie. Autorzy przyglądają się, jak rząd PO-PSL współpracował z Rosjanami. 


Pytany, czy komisja zbierze się przed wyborami parlamentarnymi, odparł, że "z całą pewnością". Dopytywany, czy planowane są jakieś przesłuchania, stwierdził: "nikogo nie będziemy przesłuchiwać w takim terminie, albowiem najpierw trzeba ustalić tematy, zadania, sprawy do wyjaśnienia, a nie listę osób do przepytania".

Wszyscy kandydaci do komisji zgłoszeni przez PiS 

30 sierpnia, na ostatnim posiedzeniu zaplanowanym w tej kadencji, Sejm powołał 9 członków komisji ds. wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Wszyscy zostali zgłoszeni przez PiS, opozycja nie przedstawiła swoich kandydatów i nie wzięła udziału w głosowaniu.

Na członków komisji zostali powołani: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Józef Brynkus, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski.

31 maja br. weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007 – 2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. 2 czerwca Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Uchwalono ją 16 czerwca, a 28 czerwca posłowie odrzucili sprzeciw Senatu do tej noweli. Prezydent podpisał nowelizację 31 lipca. W sierpniu weszła ona w życie.

MP

Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka