Krzysztof Bosak. Fot. PAP/Marcin Obara
Krzysztof Bosak. Fot. PAP/Marcin Obara

Bosak o wieku emerytalnym. "Kobiety znaczną część życia są na emeryturze"

Redakcja Redakcja Konfederacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 137
Uważam, że niezależnie kto będzie w Polsce rządził, to nas to niestety nie ominie; ludzie żyją coraz dłużej i mamy coraz większe wydatki np. na zdrowie - ocenił jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak w Polsat News, odnosząc się do kwestii podnoszenia wieku emerytalnego w Polsce. Jego zdaniem zbyt duża jest również dysproporcja między wiekiem emerytalnym kobiet i mężczyzn

Bosak: Niezależnie kto będzie w Polsce rządził, to podniesienie wieku emerytalnego nas nie ominie

Bosak odniósł się w poniedziałek w rozmowie z Polsat News do propozycji programowej PiS dotyczącej wprowadzenia tzw. emerytur stażowych. – Jeżeli to ma być adresowane do wszystkich pracowników, to jesteśmy zdecydowanie przeciwni, bo to jest de facto propozycja dalszego obniżania wieku emerytalnego. Kiedy mamy już w tej chwili jeden z najniższych wieków emerytalnych w całej Unii Europejskiej i mamy dramatycznie złe prognozy ZUS-u, co do tego, ile będzie emerytury – stwierdził Bosak.

– Uważam, że niezależnie kto będzie w Polsce rządził, to nas to niestety nie ominie. Jeżeli ludzie żyją coraz dłużej, jeżeli mamy coraz większe wydatki, bo np. oczekiwany standard ochrony zdrowia rośnie, kto za to ma płacić? – mówił poseł Konfederacji.

Bosak: Kobiety znaczną część swojego życia są na tej emeryturze

Bosak stwierdził, że „jako mężczyzna” ma duży problem z tym, że „mamy tak ogromną różnicę wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn”. – Kobiety żyją dłużej i przechodzą na emerytury wcześniej. To powoduje, że otrzymują niższe emerytury, ale dodatkowo przede wszystkim to powoduje, że znaczną część swojego życia niestety są na tej emeryturze, a nie czynne zawodowo – zaznaczył.


Wipler za likwidacją 13. i 14. emerytury

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu inny polityk Konfederacji Przemysław Wipler zadeklarował w rozmowie z RMF FM, że Konfederacja zamierza zlikwidować 13. i 14. emeryturę. Pytany, czy Konfederacja podniesie wiek emerytalny, odparł: „Nie podniesiemy wieku emerytalnego dla żadnej osoby, która w obecnym systemie emerytalnym pracuje”. Dodał, że „prawdopodobnie, tak jak wszyscy z mojego pokolenia i z pokolenia moich dzieci, będziemy musieli pracować do śmierci, w sytuacji w której mamy olbrzymią liczbę emerytów, a dzieci rodzi się dramatycznie mało”.

Na pytanie, czy należy zlikwidować 13. i 14. emeryturę, Wipler podkreślił, że powinna być normalna, inflacyjna waloryzacja emerytur, a nie dawanie emerytom dodatkowych środków. – Tak zlikwidujemy 13. i 14. emeryturę, damy uczciwą waloryzację – powiedział. 

KW

Źródło zdjęcia: Krzysztof Bosak. Fot. PAP/Marcin Obara

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj137 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka