Fot. Canva
Fot. Canva

Niższe rachunki za energię. Podjęto ważną decyzję

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Jak dowiedział się portal Business Insider, rząd zamierza obniżyć rachunki za energię na drodze rozporządzenia. Wcześniejsza ustawa w tej sprawie została zablokowana przez Senat. Informację potwierdził minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Rozporządzenie, a nie ustawa 

Business Insider ustalił, że rząd obniży rachunki za energię nie na drodze ustawy, a rozporządzenia. Ustawa, która zakładała 5 proc. obniżkę cen za energię elektryczną zużytą w 2023 r. została jakiś czas temu zablokowana przez Senat. 

Jak wskazuje portal to rozwiązanie polega na obligatoryjnym przyznaniu przez sprzedawców energii elektrycznej gospodarstwom domowym jednorazowego upustu od cen z początku 2023 r. Wysokość rabatu wyniesie ponad 120 złotych netto. 


By skorzystać z obniżki trzeba spełnić jeden z określonych w ustawie warunków takich, jak m.in. wyrażenie zgody na komunikację drogą elektroniczną czy wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji dot. produktów i świadczonych usług.

Sasin potwierdza: Obniżka cen będzie znacząca

Informacje potwierdził w poniedziałek w Zabrzu minister Jacek Sasin. Jak stwierdził, przewidywana w rozporządzeniu obniżka będzie "nawet na nieco wyższym poziomie" niż ta, którą rząd próbował wprowadzić poprzez dopisanie odpowiednich przepisów do ustawy o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. - Dlatego zdecydowaliśmy, aby wprowadzić te rozwiązania drogą rozporządzenia ministra klimatu - stwierdził minister.


Zamrożenie cen prądu 

Obecnie zgodnie z ustawą o ochronie odbiorców, w 2023 r. wszystkie gospodarstwa domowe, do zużycia 2 MWh korzystają z zamrożonych cen energii elektrycznej, takich samych jak w 2022 r. Po przekroczeniu tego progu obowiązują wyższe stawki.

Ustawa definiowała jednak tzw. odbiorców uprawnionych, którzy mogli wnioskować o podniesienie limitu. Dla gospodarstw, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością można było starać się o podniesienie progu do 2,6 MWh, a posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz rolnicy - do 3 MWh. Termin składania wniosków upłynął 30 czerwca.

Zamrożenie cen prądu nie obejmuje gospodarstw domowych, które mają za sprzedawcą umowę terminową z gwarancją stałej ceny. W takim przypadku odbiorcę obowiązują ceny gwarantowane w umowie.

Do tej pory rząd szacował, że zamrożenie cen energii pochłonie w sumie około 46 mld zł.

MP

Fot. Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj41 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka