Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas oświadczenia dla mediów w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości, fot. PAP/Radek Pietruszka
Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas oświadczenia dla mediów w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości, fot. PAP/Radek Pietruszka

Kaczyński wydał oświadczenie. Nagle wyciągnął dokument w sprawie Tuska

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 92
Prezes PiS Jarosław Kaczyński wydał oświadczenie, w którym poruszył temat wieku emerytalnego oraz dotyczącego go pytania w nadchodzącym referendum. Podczas konferencji Kaczyński ujawnił też zapis notatki z rozmowy Donalda Tuska i Angeli Merkel z 2013 roku. – Ta notatka wskazuje w sposób jednoznaczny, że sprawa emerytur była omawiana — powiedział prezes PiS.

Kaczyński o wieku emerytalnym i referendum

Jarosław Kaczyński rozpoczął konferencję od wyjaśnienia powodu, dla którego w referendum pojawiło się pytanie o wiek emerytalny.

— Takim utrwaleniem jest ogłoszenie tego pytania, bo jeśli wszystkie warunki ustalone przez prawo, a więc 50 proc. frekwencji i większość głosów za tym, żeby odrzucić propozycję ponownego podniesienia wieku emerytalnego, to żaden rząd zgodnie z prawem nie będzie mógł tego zmienić — tłumaczył prezes PiS.


Kaczyński ujawnia dokument z rozmowy Tuska i Merkel

Dalej lider partii rządzącej ujawnił, że pojawiły się nowe informacje w sprawie ustaleń Donalda Tuska i Angeli Merkel dotyczących wieku emerytalnego w Polsce.

— To jest ta notatka. Notatka z rozmowy między ówczesnym premierem Tuskiem, to jest 2013 r., a ówczesną premier Niemiec Merkel. Wskazuje w sposób jednoznaczny, że sprawa emerytur była omawiana. Była omawiana, chociaż to jest sprawa całkowicie wewnętrznie Polska i w gruncie rzeczy chodziło o przyjęcie, nazwijmy to delikatnie, niemieckich sugestii — przekazał wicepremier.


— Biorąc pod uwagę całokształt relacji między Tuskiem a Merkel, to nie były sugestie, ale podawane w języku dyplomatycznym polecenia. Czyli mieliśmy do czynienia z sytuacją nie tylko uderzenia w polskie społeczeństwo, szczególnie w starsze pokolenie, ale mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której to uderzenie zostało zainicjowane z zewnątrz. Jest to sytuacja skandaliczna, absolutnie nie do zaakceptowania. My nie możemy się na to zgadzać. To jest jeszcze jeden argument dla referendum w tej sprawie. Chcę powiedzieć, że te czasy się skończyły i nasz rząd jest rządem suwerennego państwa. Ani sugestie niemieckie ani żadne inne nie będą na tego rodzaju kwestie, problemy, które dotyczą wszystkich Polaków, wpływały — podsumował Jarosław Kaczyński.


SW

(Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas oświadczenia dla mediów w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości, fot. PAP/Radek Pietruszka)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj92 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka