To już ten etap kontrofensywy? Krym w ogniu

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
Ukraina w ostatnich kilkudziesięciu godzinach zaatakowała stocznie w Sewastopolu, niszcząc okręt podwodny i desantowy marynarki rosyjskiej. W nocy ze środy na czwartek doszło do ostrzału dronów w Eupatorii. Mieszkańcy słyszeli odgłosy eksplozji.

Lokalne krymskie kanały w sieci społecznościowej Telegram, m.in. Krymski Wiatr donosiły o zmasowanym uderzeniu bezzałogowców, które nadleciały w kierunku Eupatorii z południowego zachodu, od strony sąsiedniej miejscowości Zaozerne. Eksplozja była tak silna, że w pobliżu miejsca wybuchu zatrzęsły się domy mieszkalne.  


Eksplozje na Krymie

Około godz. 5.30 czasu polskiego "Krymski Wiatr" powiadomił, że - według wstępnych informacji - ukraińskie drony zaatakowały rosyjski system obrony przeciwlotniczej rozmieszczony pomiędzy miejscowościami Mołoczne i Ujutne, kilka kilometrów na zachód od Eupatorii. Lokalni mieszkańcy mieli widzieć karetki pogotowia i zastępy straży pożarnej, które udały się na miejsce zdarzenia.

Rosyjskie MON potwierdziło, że Eupatoria stała się celem ukraińskich dronów. Bezzałogowce starały się uderzyć w statek patrolowy Floty Czarnomorskiej - twierdzi okupant na Krymie. Łącznie rosyjski resort obrony miał zestrzelić 11 dronów. 

"Koncentracja obiektów wojskowych, obecność w pobliżu lotniska – wszystko to wskazuje, że prace prowadzone są w sposób absolutnie zaplanowany. Cele są legalne, cele są wojskowe, bawełna kwitnie" - relacjonuje Nataliya Gumenyuk z centrum prasowego wojsk ukraińskich na południu.   


Most Krymski zamknięty

Z powodu ukraińskich ataków i eksplozji, Rosjanie kolejny raz w tym roku zostali zmuszeni do wyłączenia z użytku Mostu Krymskiego. W sieci pojawiają się nagrania z eksplozji na okupowanym terenie przez wroga: 

- Najpotężniejsza eksplozja w Eupatorii nastąpiła o 5.40 czasu lokalnego - podaje Julia Mendel, była rzeczniczka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. 

 

Zniszczenia w Sewastopolu

Z kolei w nocy z wtorku na środę Ukraińcy zorganizowali atak dronów na stocznię w Sewastopolu. W wyniku dywersji zniszczono rosyjski okręt wojenny i łódź podwodną. Kilkudziesięciu Rosjan zostało rannych. Kontrofensywa obrońców kraju coraz mocniej dosięga Krymu. 


 Fot. screen "Krymski Wiatr"

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka