Ultraortodoksyjni Żydzi coraz częściej występują przeciw władzom Izraela. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Ultraortodoksyjni Żydzi coraz częściej występują przeciw władzom Izraela. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na polskie elżbietanki w Jerozolimie. MSZ Izraela wyraża ubolewanie

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 129
Przedstawiciele delegacji izraelskiego MSZ składający wizytę w Nowym Domu Polskim w Jerozolimie wyrazili ubolewanie i solidarność wobec aktów agresji wobec polskich elżbietanek - przekazała w czwartek przełożona klasztoru siostra Róża Pacocha.

Przedstawiciele izraelskiego MSZ w jerozolimskiej siedzibie polskich elżbietanek 

Siostra Róża poinformowała, że w środę przebywała w jerozolimskiej siedzibie polskich elżbietanek delegacja różnych departamentów izraelskiego MSZ, która zapoznała się ze skutkami niedawnych ataków agresji.

Według informacji przekazanych przez przełożoną Nowego Domu Polskiego, przedstawiciele izraelskich władz wyrazili solidarność oraz ubolewanie i jednocześnie zapewnili, że dołożą wszelkich starań, by tego typu zachowania nie miały miejsca, a przynajmniej, żeby ograniczyć je do minimum.


Wizyta przedstawicieli izraelskiego MSZ jest wynikiem starań charge d'affaires ambasady RP w Izraelu

Wizyta jest wynikiem starań charge d'affaires ambasady RP w Izraelu Agaty Czaplińskiej - powiedziała polska zakonnica.

Polska ambasada w Tel Awiwie komentując wspólną wizytę polskich i izraelskich dyplomatów w siedzibie elżbietanek, przekazała na portalu X (dawniej Twitter – red.): "Bezpieczeństwo członków klasztoru i pielgrzymów goszczących w Domu jest naszą wspólną troską".


Ataki na polski klasztor w Jerozolimie

O czerwcowych i lipcowych napaściach, kiedy klasztor został zaatakowany przez ultraortodoksyjnych Żydów, pisaliśmy w Salon24.pl.

– Plucie, wyzwiska i obrażanie imienia Pana Jezusa są ostatnio codziennością – powiedziała wtedy polska zakonnica, która od 28 lat posługuje w Ziemi Świętej.

W nocy z 16 na 17 czerwca doszło do eskalacji, kiedy mężczyzna rzucił dużym głazem w drzwi posesji. Następnej nocy miał miejsce podobny incydent, a kilka dni później kilku młodych Żydów zrobiło sobie z polskiego klasztoru „tarczę do rzucania kamieniami” - opisywała elżbietanka.


Wzrost liczby antychrześcijańskich incydentów. Prezydent Izraela: "Prawdziwa hańba" 

W ciągu ostatnich miesięcy nastąpił wzrost liczby antychrześcijańskich incydentów w Izraelu, w szczególności w Jerozolimie. Członkowie wspólnot chrześcijańskich mówią, że są nękani i zastraszani przez agresywnych żydowskich nacjonalistów.

W maju podczas demonstracji ortodoksyjnych Żydów przeciwko wydarzeniu z udziałem chrześcijan na Starym Mieście sfilmowany został wiceburmistrz Jerozolimy Arieh King, jak wraz z innymi osobami krzyczał: „Misjonarze wracajcie do domu!”.

Prezydent Izraela Izaak Herzog potępił w lipcu nasilające się ataki na chrześcijan w tym kraju, a zwłaszcza w Jerozolimie, nazywając je „prawdziwą hańbą”, a w czerwcu główny sefardyjski rabin Jerozolimy Szlomo Amar stwierdził, że „takie zachowanie jest surowo zabronione”.

KW

Źródło zdjęcia: Ultraortodoksyjni Żydzi coraz częściej występują przeciw władzom Izraela. Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj129 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka