źródło: PAP
źródło: PAP

Tyle wynosić będzie pensja minimalna. Premier zaskoczył wszystkich

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 118
Gigantyczna podwyżka pensji minimalnej. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że już od początku przyszłego roku to wynagrodzenie przebije barierę 4 tysięcy złotych brutto. To nie wszystko. Kolejna podwyżka tej pensji czeka nas już w lipcu 2024 roku.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 

Od stycznia 2024 roku najniższa pensja będzie wynosiła 4242 złote, a od lipca wzrośnie do 4300 złotych brutto. Minimalna stawka godzinowa od stycznia ma wynieść 27,70 zł, a od lipca 28,10 zł - podał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki potwierdził, że projekt w tej sprawie został przyjęty przez rząd. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę rząd do 15 września ustala w drodze rozporządzenia stawki minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej. 

- Przypomnijcie sobie czasy Donalda Tuska. W Łochowie mówili mi, że standardem była praca za 5 czy 6 zł za godzinę. Dziś będzie to ok. 28 złotych - mówił szef gabinetu.


Morawiecki potwierdził wprowadzenie emerytur stażowych

Emerytury stażowe to kolejny wielki punkt naszego programu społecznego. To wielka przełomowa zmiana, w szczególności dla tych wszystkich, którzy pracowali najciężej i najdłużej - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji „Rząd blisko ludzi” szef rządu mówił o emeryturach stażowych. "Kolejny wielki punkt naszego programu społecznego - emerytury stażowe. Co to znaczy? To wielka przełomowa zmian w szczególności dla tych wszystkich, którzy pracowali najciężej i najdłużej" - powiedział Morawiecki.

- Wyobraźmy sobie miliony polskich rodzin, miliony naszych rodaków, którzy pracowali w pocie czoła często wstając przed świtem i utrudzeni pracowali tak przez 38 lat - kobiety albo 43 lata - stwierdził.

Jak mówił premier, budowali oni naszą ojczyznę często ciężką, fizyczną pracą. - Chylę czoła przed wszystkimi panami, paniami, którzy tyle lat przepracowali i ze względów zdrowotnych, ze względu na możliwości fizyczne nie chcą, nie mogą już dłużej pracować - podsumował szef rządu.

MB

Fot. Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Źródło: PAP/ Rafał Guz

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka