Chrześcijanie podczas Drogi Krzyżowej na Via Dolorosa w Jerozolimie. Fot. PAP/PAVEL WOLBERG
Chrześcijanie podczas Drogi Krzyżowej na Via Dolorosa w Jerozolimie. Fot. PAP/PAVEL WOLBERG

Polska zakonnica z Jerozolimy przerażona. „Narasta antychrześcijańska agresja”

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 83
Po tym, jak w ubiegły weekend po raz kolejny klasztor polskich elżbietanek w Jerozolimie został zaatakowany przez ortodoksyjnych Żydów, Polska Agencja Prasowa rozmawiała z siostrą Różą, która na miejscu opisała trudną sytuację chrześcijan w tym mieście. „Plucie, wyzwiska i obrażanie imienia Pana Jezusa są ostatnio codziennością” - powiedziała polska zakonnica i przełożona Domu Polskiego, posługująca od 28 lat w Ziemi Świętej.

Izrael. "Eskalacja antychrześcijańskiej agresji"

Siostra Róża wskazała, że ostatnie miesiące to czas szczególnej eskalacji agresji. Siostra przyznaje, że za każdym razem zakonnicom wychodzącym z klasztoru na ulice, towarzyszą plucie, wyzwiska i urąganie imieniu Pana Jezusa. Z innych posesji, na teren klasztoru wyrzucane są też śmieci czy to przez płot lub z balkonów, a także po prostu przez bramę. Na mieszkańców polskiej placówki i przebywających tam pielgrzymów rzucane są też wypełnione worki z wodą. Elżbietanka powiedziała, że sąsiedzi rzucają także kamieniami, szklanymi butelkami czy zepsutymi produktami spożywczymi w siedzibę polskich elżbietanek.

W ostatnich tygodniach - jak podkreśla zakonnica - doszło do eskalacji przemocy. W nocy z 16 na 17 czerwca mężczyzna rzucił dużym głazem w drzwi posesji. Następnej nocy miał miejsce podobny incydent, a kilka dni później kilku młodych Żydów zrobiło sobie z polskiego klasztoru "tarczę do rzucania kamieniami" - opisuje siostra.

Potem nastąpiło kilka dni spokoju, opowiada, aż do feralnego ostatniego weekendu. Zarówno w nocy z czwartku na piątek, jak i następnej nocy, napastnicy wtargnęli na dziedziniec klasztoru i zdewastowali m.in. masywne drzwi antywłamaniowe.


"Współpraca z policją nie jest łatwa"

Siostra Róża na pytanie o reakcje lokalnej policji rozkłada ręce i przyznaje, że współpraca nie jest łatwa. W czerwcu, gdy udała się na policje, poinformowano ją, że trzeba czekać około 4 godzin i spytano, czy na pewno chce złożyć doniesienie. Patrol zawitał dopiero po kilku dniach na miejscu, ale nie dokonano oględzin zniszczeń, a miejscowy dzielnicowy nie wykazał zainteresowania sprawą, mimo że siostra Róża przekazała mu nagranie wideo dokumentujące atak.

Siostra przyznaje, że w tej zdominowanej przez ortodoksów dzielnicy policja jest bardzo "ostrożna" i jeśli zdarzają się incydenty, to funkcjonariusze nie ingerują, trzymając się "najlepiej z daleka".

Elżbietanka podkreśla, że w tej trudnej sytuacji pomogli również Żydzi z Fundacji „The Religious Freedom Data Center”. Umożliwili oni kontakt z funkcjonariuszem policji, który obecnie ma bezpośredni kontakt z elżbietankami. W ostatni weekend w wyniku jego interwencji policja była już błyskawicznie na miejscu zdarzenia.

Antychrześcijańska agresja w Izraelu. "Sprawcy czują się bezkarni"

Na zakończenie rozmowy siostra Róża pokazała ułożone w stertę kamienie, którymi napastnicy obrzucili w weekend klasztor i którymi uszkodzili jego masywne drzwi. Siostra Róża ocenia, że aby nastąpiła poprawa, musi zmienić się mentalność organów ścigania, gdyż „chowanie głowy w piasek, sprawia, że sprawcy czują się bezkarni”.

Nowy Dom Polski został wzniesiony w 1942 roku i znajduje się w dzielnicy Me’a Sze’arim w Jerozolimie. Jest to jedna z najstarszych dzielnic żydowskich w tym mieście, zamieszkana głównie przez ortodoksyjnych Żydów, a sam klasztor jest otoczony przez domy zamieszkane przez ortodoksów.

W reakcji na atak na klasztor polska ambasada w tym kraju przekazała w zeszłą sobotę, że: „Polska jest głęboko zaniepokojona powtarzającymi się fizycznymi atakami na pielgrzymów i członków Klasztoru Polskich Sióstr Elżbietanek". Podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński podziękował w niedzielę na Twitterze władzom Izraela za szybką reakcję na zbezczeszczenie polskiego kościoła w Jerozolimie po tym jak dwóch sprawców ataku zostało aresztowanych. Dodał, że ma nadzieję, iż sprawa zostanie załatwiona we właściwy sposób i podobne ataki nie powtórzą się w przyszłości, "a działania izraelskiej policji i innych izraelskich służb zapewnią bezpieczeństwo siostrom elżbietankom i innym chrześcijanom w Jerozolimie”.


Gazety w Izraelu: Nastąpił wzrost liczby antychrześcijańskich incydentów

Jak piszą gazety w Izraelu w ciągu ostatnich miesięcy nastąpił wzrost liczby antychrześcijańskich incydentów. Członkowie wspólnot chrześcijańskich mówią, że są nękani i zastraszani przez agresywnych żydowskich nacjonalistów.

W maju podczas demonstracji ortodoksyjnych Żydów przeciwko wydarzeniu z udziałem chrześcijan na Starym Mieście sfilmowany został wiceburmistrz Jerozolimy Arieh King, jak wraz z innymi osobami krzyczał: "Misjonarze wracajcie do domu!".

Times of Israel opisywał też ataki na budynki społeczności ormiańskiej w Jerozolimie. W Dzielnicy Ormiańskiej wymalowano hasła m.in. „zemsta”, „śmierć chrześcijanom”, „śmierć Arabom i gojom” oraz „śmierć Ormianom”. Z kolei Franciszkanie na Starym Mieście zamykają na noc drzwi do swojego kompleksu św. Zbawiciela na Starym Mieście od czasu zbezczeszczenia figury Jezusa. Nigdy w przeszłości nie podjęli takiego środka - co podkreśłił sekretarz Kustodii, o. Alberto Pari.

Ataki potępił prezydent Izraela Izaak Herzog, nazywając je „prawdziwą hańbą”. Antychrześcijańskie protesty potępiło wcześniej także izraelski MSZ.

KW

Chrześcijanie podczas Drogi Krzyżowej na Via Dolorosa w Jerozolimie. Fot. PAP/PAVEL WOLBERG

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj83 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka