Tych leków nie można wywozić z Polski. Jest nowa lista

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Jest najnowsza lista leków, których może brakować. Po raz kolejny w wykazie znalazło się aż ponad 200 pozycji. Wśród nich niezbędna w pomocy chorym na nowotwory morfina i mleko zastępcze, bez których wiele dzieci nie mogłoby po prostu normalnie żyć. Jest także np. Concerta, stosowana w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi ADHD i Trulicity, podawana w celu obniżenia poziomu cukru we krwi.

Minister zdrowia wydał najnowsze obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które są zagrożone brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zawiera 214 pozycji.

Tak zwana lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe i wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje. Mówiąc wprost: nie można ich wywozić za granicę, po to by nie zabrakło ich dla polskich pacjentów. 


Wykaz leków 

W aktualnym wykazie są m.in. insuliny – np. Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Gensulin M30 (30/70), Gensulin M40 (40/60), Gensulin M50 (50/50), Gensulin N, Gensulin R, Humalog, Humalog Mix 25, Humalog Mix 50, Humulin M3 (30/70), Humulin N, Humulin R, Insulatard Penfill, Insulin aspart Sanofi, Insulin lispro Sanofi, Insuman Basal, Insuman Comb 25, Insuman Rapid, Lantus, Levemir, Liprolog, Liprolog Junior KwikPen, Liprolog KwikPen, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoMix 30 Penfill, NovoMix 50 Penfill, NovoRapid, NovoRapid Penfill, Polhumin MIX-2, Polhumin MIX-3, Polhumin MIX-4, Polhumin MIX-5, Polhumin N, Polhumin R, Ryzodeg, Suliqua, Toujeo i Tresiba.

Wykaz obejmuje też np. środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, m.in. Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG, Nutramigen PURAMINO i Nutramigen PURAMINO JUNIOR. Na liście znalazły się także m.in. morfina w postaci tabletek powlekanych MST Continus, stosowana w średnio natężonych i silnych bólach nieustępujących po lekach przeciwbólowych o słabszym działaniu oraz w bólach pooperacyjnych.

W wykazie są także m.in. roztwór do nebulizacji Berodual, stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic i lek przeciwpsychotyczny Zypadhera. Na liście jest także np. Concerta stosowana w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi ADHD i Trulicity, podawana w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. 


Niedobory leków 

Leków, wyrobów i środków żywieniowych z wykazu nie można wywozić za granicę. Cały czas od momentuwybuchu pandemii COVID-19 braki leków występują nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wynikają one m.in. z niedoborów substancji do ich produkcji, bo 80 proc. z nich, wykorzystywanych w Europie pochodzi z Chin lub Indii, w których część fabryk nie nadąża z produkcją lub musiała ją wstrzymać. 


Fot. Pixabay/leki

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości