Onet: PiS powiększa przewagę nad formacją Tuska

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
PiS wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. Poparcie dla formacji Jarosława Kaczyńskiego rośnie - wynika z badania IBRiS dla Onetu.

Na najwyższym miejscu w notowaniu sondażowym po raz kolejny znalazło się Prawo i Sprawiedliwość (PiS) - wynika z pomiaru IBRiS. Jak wskazał Onet, partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na poparcie 35,1 proc. Polaków. To więcej o 1,8 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim badaniem pracowni z 13 września. 


Konfederacja decydowałaby o wszystkim

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (KO). Ugrupowanie Donalda Tuska cieszy się poparciem 26,1 proc. wyborców. To mniej o 0,3 pkt. proc. względem poprzedniego badania.

Na podium wróciła Konfederacja. Wskazało ją 9,9 proc. ankietowanych przez IBRiS, tj. mniej o 0,2 pkt. proc. I to ta partia decydowałaby o tym, kto przejmie władzę po 15 października w Polsce. 

Trzecia Droga może liczyć na 9,2 proc. głosów (więcej o 1 pkt proc. względem poprzedniego badania). "Lewica, która w ubiegłym tygodniu pojawiła się na trzecim miejscu, tym razem wprowadziłaby kandydatów do Sejmu jako ostatnia, z poparciem 9,1 proc. (-2 pkt. proc.)" - pisze Onet.  


Wirtualny podział mandatów

Z obliczeń na podstawie sondażu IBRiS wynika, że rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco: PiS — 203, KO — 148, Konfederacja — 40, Trzecia Droga (Polska 2050+PSL) — 36, Lewica — 32, Mniejszość niemiecka — 1.

Frekwencja w wyborach wyniosłaby 62,9 proc. według pracowni IBRiS. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 54,8 proc., a "raczej tak" — 8,1 proc. osób.

Fot. Sejm RP

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj55 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka