Szef UEFA Alexander Cefrin. Fot. YouTube/UEFA
Szef UEFA Alexander Cefrin. Fot. YouTube/UEFA

Rosjanie wrócą do gry. Zszokowany Kulesza nie zostawia suchej nitki na UEFA

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
UEFA planuje przywrócenie do rywalizacji juniorskich reprezentacji Rosji na wyjątkowych zasadach. Przeciwny takiemu pomysłowi jest PZPN, o czym bezpośrednio poinformował prezes Cezary Kulesza. Jego zdaniem Polska może zbojkotować mecze z rosyjskimi drużynami.

UEFA wpadła na kolejny szalony pomysł 

Po napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, UEFA wykluczyła z rozgrywek wszystkie rosyjskie reprezentacje oraz kluby. We wtorek Komitet Wykonawczy poinformował jednak o planach przywrócenia, jeszcze w tym sezonie, drużyn do lat 17.

"Dzieci nie powinny być karane za czyny popełnione przez dorosłych. Komitet Wykonawczy zwrócił się do administracji UEFA o propozycję przywrócenia drużyn do lat 17 (chłopców i dziewcząt) do rozgrywek, nawet jeśli grupy zostały już rozlosowane" - przekazano.


Domowe mecze Rosjanie mieliby rozgrywać poza własnym krajem, a także byliby pozbawieni flagi, hymnu oraz strojów w barwach narodowych.

Federacje bojkotują pomysł UEFA

Sprzeciw wobec tego pomysłu wyraziła już we wtorek angielska federacja (FA), która w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera podkreśliła, że jej stanowisko w sprawie gry Rosjan nie uległo zmianie. W środę dołączył do tego grona PZPN.

"Z zaskoczeniem przyjąłem wczorajsze oświadczenie Komitetu Wykonawczego UEFA. Jeśli rosyjskie drużyny narodowe zostaną dopuszczone do rozgrywek nasze reprezentacje narodowe nie będą z nimi rywalizować. To jedyna słuszna decyzja" - brzmi wpis Kuleszy.


Bojkot rozgrywek, w których mieliby się pojawić Rosjanie, zapowiedziała też ukraińska federacja (UAF).

"UAF potwierdza, że nie będzie brała udziału w żadnych rozgrywkach z udziałem drużyn rosyjskich i apeluje do pozostałych członków UEFA o bojkot ewentualnych meczów z udziałem drużyn z Rosji" - napisano w oświadczeniu.

Mistrzostwa Europy do lat 17 zaplanowano na 2024 rok. Chłopcy będą grali na Cyprze, a dziewczęta w Szwecji. Eliminacje do turnieju chłopców rozpoczną się jeszcze we wrześniu, a dziewcząt w październiku.

MP

Szef UEFA Alexander Cefrin. Fot. YouTube/UEFA 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport