Duane 'Keffe D' Davis. Fot. 	PAP/EPA/Las Vegas Metropolitan Police Department / HANDOUT
Duane 'Keffe D' Davis. Fot. PAP/EPA/Las Vegas Metropolitan Police Department / HANDOUT

To z jego rąk mógł zginąć legendarny raper. Przełom w sprawie?

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Policja w Las Vegas aresztowała mężczyznę w związku z morderstwem rapera Tupaca Shakura prawie trzydzieści lat temu. To Duane “Keffe D” Davis. Nie jest do końca jasne, na podstawie jakich zarzutów zatrzymano mężczyznę - podaje agencja AP, powołując się na źródła.

Policja zatrzymała potencjalnego zabójcę Tupaca 

BBC przypomina, że legenda hip-hopu została czterokrotnie postrzelona podczas strzelaniny w Las Vegas w 1996 roku. Do dziś nie wiadomo kto go zabił. Czyżby jednak nadszedł przełom?

Według agencji prasowej AP w piątek rano policja w Las Vegas poinformowała, że ​​aresztowała mężczyznę w związku ze śmiercią 2Paca.


ABC News powołało się na wypowiedź funkcjonariusza, który potwierdził, że aresztowano podejrzanego w związku z morderstwem Shakura i że zarzuty zostaną ogłoszone w piątkowe popołudniu.

Skąd zatrzymanie? Davis napisał w swoim wydanym w 2019 roku pamiętniku "Compton Street Legend”, że był jedną z osób jadących cadillakiem. Dodał też, że zdecydował się przerwać milczenie w ramach porozumienia z władzami federalnymi i lokalnymi. W tym okresie groził mu wyrok dożywotniego więzienia za przestępstwa narkotykowe - informuje Associated Press.

Mężczyzna określił też w swej książce samego siebie jako jednego z ostatnich żyjących świadków morderstwa i wskazał na swojego krewnego Orlando “Baby Lane” Andersona, jako osobę, która siedziała na tylnym siedzeniu cadillaca, gdy doszło do ostrzelania samochodu Shakura. Stało się to tuż po awanturze z udziałem Andersona, Shakura i innych osób.

Anderson zaprzeczał, by miał coś wspólnego z zabiciem słynnego rapera; zginął dwa lata później w innej strzelaninie.

W lipcu br. policja przeszukała dom żony Davisa; nie wiadomo jednak, czy znalezione tam przedmioty i zajęte komputery doprowadziły do przełomu w śledztwie.

Tupac Amaru Shakur, znany również jako 2Pac i Makaveli urodził się 16 czerwca 1971 w Nowym Jorku jako Lesane Parish Crooks. Zmarł 13 września 1996 roku w Las Vegas.

Tupac był amerykańskim raperem, poetą, aktorem i aktywistą społecznym. W chwili śmierci 2Pac miał tylko 25 lat. Shakur sprzedał ponad 75 milionów płyt na całym świecie. Święcił triumfy na listach przebojów dzięki takim hitom jak "California Love", "All Eyez On Me" i "Changes".

2Pac - California Love (Original Version) / YouTube


Zabójstwo Tupaca. Rekonstrukcja wydarzeń

7 września 1996 roku o 23:15 czasu lokalnego (5:15 czasu polskiego), auto prowadzone przez Suge Knighta, obok którego siedział Tupac Shakur, zatrzymało się na czerwonym świetle na skrzyżowaniu dróg Flamingo Road i Koval Lane w Las Vegas. Do samochodu podjechał biały, czterodrzwiowy Cadillac w którym siedziało 4 mężczyzn. Jednym z nich był Orlando Anderson, który siedział z prawej strony na tylnym siedzeniu.

Sprawca otworzył szybę i zaczął strzelać. Cztery strzały dosięgły Tupaca, dwa ugodziły go w klatkę piersiową, jedno w ramię i jedno w udo. Jedna z kul dostała się w prawe płuco Shakura. Suge Knight został uderzony w głowę. 


Pomimo że Knight był ranny i pojazd miał przestrzeloną oponę, był w stanie odjechać z miejsca zdarzenia do Las Vegas Boulevard i Harmon Avenue. Po drodze zostali zatrzymani przez patrol, który zaalarmował sanitariuszy przez radio. Po przybyciu karetki na miejsce, policja i sanitariusze zabrali Knighta i Shakura do szpitala w południowej Nevadzie. Gdy Tupac został przeniesiony na oddział ratunkowy, powiedział, że umiera. Był spokojny, został podpięty do urządzeń podtrzymujących życie i ostatecznie poddany został śpiączce farmakologicznej po wielokrotnych próbach wstania z łóżka.

13 września 1996, doszło do niewydolności oddechowej, która doprowadziła do zatrzymania akcji serca po usunięciu prawego płuca. Jego matka, Afeni Shakur, ostatecznie podjęła decyzję o zaprzestaniu leczenia. Tupac Shakur zmarł o godzinie 16:03.

W 2014 roku policjant, który twierdził, że był świadkiem ostatnich chwil Shakura, powiedział, że raper odmówił opowiedzenia, kto go zastrzelił. Kiedy oficer zapytał Tupaca, czy widzi osobę lub ludzi, którzy go zastrzelili, ostatnie słowa jakie wypowiedział do oficera to „pi...l się”.

Sanitariusze i inni funkcjonariusze obecni na miejscu nie zgłosili jednak, że Tupac powiedział te słowa. Nie potwierdził ich teżKnight i ochroniarz Tupaca Frank Alexander.

Sprawa zabójstwa Shakura „może nigdy nie zostać rozwiązana”

Rok po strzelaninie, Kevin Manning, który prowadził śledztwo, powiedział dziennikarce gazety Las Vegas Sun, Cathy Scott, że sprawa zabójstwa Shakura „może nigdy nie zostać rozwiązane”. Sprawa zwolniła na wczesnym etapie śledztwa, ponieważ, jak powiedział Manning, pojawiło się kilka nowych wskazówek i zgromadzili się świadkowie. Stwierdził, że dochodzenie zostało zawieszone. Szybko jednak pojawiły się pogłoski, że policja wie, kto zabił 2Paca. Skończyło się jednak na medialnych plotkach, którymi żyła opinia publiczna i show biznes, 

Jak dotąd pozostaje tajemnicą kto zabił Tupaca.

KW

Źródło zdjęcia: Duane 'Keffe D' Davis. Fot. PAP/EPA/Las Vegas Metropolitan Police Department / HANDOUT

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo