fot. Pixabay
fot. Pixabay

Masz banknoty tej waluty? Trzeba będzie je wymienić

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Japonia wkrótce rozpocznie operację wymiany banknotów. Powód? Konieczne jest wprowadzenie nowych zabezpieczeń i wycofanie nieużywanego powszechnie nominału. Wymiana pieniędzy rozpocznie się na początku 2024 roku, a sfinalizowana ma zostać do końca 2026 r.

Wymiana banknotów w Japonii. Poznaliśmy wzory nowych pieniędzy

Co prawda japoński rząd ogłaszał plany zamiany papierowej waluty na nową już od 2019 roku, ale dopiero niedawno poznaliśmy sztywne terminy wprowadzenia nowych wzorów banknotów i odchodzenia od starych.Japonia konsekwentnie wymienia bowiem swój fizyczny środek płatniczy co 20 lat.

Zapowiedzi wymiany pieniędzy zbiegły się czasowo z objęciem tronu przez cesarza Naruhito (dla Japończyków jest to bardzo ważne wydarzenie, które oficjalnie rozpoczyna nową epokę).

Nowa seria japońskich banknotów będzie obejmowała tylko 3 nominały: 1000, 5000 i 10 000 jenów. Obecnie w obiegu występuje jeszcze banknot o nominale 2000 jenów, ale jest on rzadko spotykany ponieważ wydrukowano go z przyczyn okolicznościowych w bardzo niskim nakładzie. Nowe banknoty będą oczywiście wyposażone w najnowocześniejsze zabezpieczenia. Ich wygląd będzie się różnił też od obecnych.

Emisja banknotów z 2004 r. zostanie w równoległym obiegu do czasu całkowitego zastąpienia ich emisją z 2024 r. co planowo ma potrwać do 2027 lub 2028 roku. Na razie nie podano jednak, czy po tym terminie będzie można wymieniać "stare" banknoty bezterminowo.

Moneta już po liftingu

Japonia od kilku lat pracuje intensywnie nad "ulepszaniem" swojej waluty. W 2021 roku do obiegu weszła nowa moneta o nominale 500 jenów. Jest ona bimetalowa. To znaczy, że wewnętrzny rdzeń został wykonany z miedzioniklu, a pierścień zewnętrzny z mosiądzu.

Oficjalnym powodem wprowadzenia nowego wzoru monety o nominale 500 jenów było oczywiście bezpieczeństwo. Bimetalowy bilon jest bardzo ciężki do podrobienia "chałupniczymi" metodami. W tym miejscu warto przypomnieć o dużej wartości takiego nominału. Po aktualnym kursie 500 jenów to prawie 15 złotych.

MB

Fot. Jeny japońskie. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka