Tego nie znosimy w pracy. Najgorsze cechy psują relacje

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Prawie co ósmy pracownik przyznaje, że nie lubi ludzi, z którymi pracuje, a ponad trzy czwarte skarży się na negatywne zachowania kolegów z pracy. Najczęściej nie znosimy narzekania, plotkowania i migania się od obowiązków. Na szczęście są też rzeczy, za które cenimy i lubimy kolegów z pracy.

Agencja ARC Rynek i Opinia na zlecenie platformy edukacyjnej Preply przeprowadziła badania „Polacy w pracy - w kontekście przejawianych zachowań”. Okazało się, że 76 proc. pracowników spotkało się z negatywnym zachowaniem współpracownika (11 proc. - bardzo często, 32 proc. - od czasu do czasu, a 33 proc. bardzo rzadko). Z kolei 24 proc. zarzeka się, że nie doświadczyło negatywnego zachowania ze strony współpracowników.  


To osłabia nasz zapał w pracy

Według ankietowanych, lenistwo oraz próby unikania obowiązków przez współpracowników najbardziej psują atmosferę i osłabiają naszą motywację . Ponad 30 proc. ankietowanych przyznaje, że obserwowanie tego, jak inni migają się od wykonywania swoich zadań, obniża ich własną produktywność. Nie bez znaczenia pozostaje też wpływ otaczających osób na nasze samopoczucie. Wśród zachowań, które najczęściej psują nam nastrój, znalazły się między innymi: donoszenie na współpracowników (44 proc.) oraz brak szacunku (40 proc.). Niepokojące jest to, że aż 13 proc. ankietowanych otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi, z którymi pracuje.

Badanie potwierdziło także, że Polacy zawsze znajdą powód, by być niezadowolonym. Konieczności wysłuchiwania narzekania współpracowników doświadczyła aż połowa ankietowanych. Narzekamy głównie są to zarobki (33 proc.), szefostwo i firma (9 proc.) oraz nadmiar pracy (8 proc.). Co ciekawe, aż 9 proc. osób zapytanych o najczęstsze przyczyny narzekań ich kolegów wskazało na wszystko. - Wyniki badania potwierdzają pewien stereotyp, ale jednocześnie widać, że ta łatka narzekającego narodu zaczyna Polaków uwierać. To ciekawy paradoks - nie lubimy słuchać narzekań innych ludzi, ale sami nie potrafimy się przed nim powstrzymać. W środowiskach międzynarodowych nadmierne narzekanie nie jest mile widziane - komentuje Gina Sole, digital PR manager w Preply. 


Nie znosimy plotkowania 

Równie niepożądanym zachowaniem w pracy jest dla Polaków plotkowanie (49 proc.). Tuż za nim uplasowało się lenistwo, na które wskazuje 1/3 ankietowanych, a kolejna w rankingu znalazła się zawiść (27 proc.). Zachowania, na które nie zwracamy większej uwagi, to: małomówność (15 proc.), nietolerancja (17 proc.), brak poczucia humoru (18 proc.) i spóźnialstwo (21 proc.).

Preply zapytał też ankietowanych o to, jakie cechy najbardziej cenią u kolegów z pracy. Zdecydowana większość - bo niemal 40 proc. - wskazała na uczciwość. Co trzecia osoba przyznała, że najbardziej ceni sobie rzetelność i sumienność oraz zaangażowanie w powierzone obowiązki.

Wyniki badania potwierdzają, że uczciwość, czy po prostu dobra atmosfera są rzadsze, niż można by tego oczekiwać i przede wszystkim niż jest to potrzebne, żeby spokojnie i efektywnie pracować. Te negatywne odczucia zmniejsza to, że jesteśmy komunikatywni, mamy dystans do siebie i poczucie humoru. To, zdaniem badaczy, cechy, na które natknąć się można najłatwiej w pracy i, z których potrafimy korzystać. 


Preferujemy umowy o pracę 

Polacy zapytani o to, jaki rodzaj umowy preferują odpowiadają, że umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Odpowiedziało tak, aż 88,5 proc. z nas, z czego 24,5 proc. wskazało umowę o pracę na czas określony, a 64 proc. umowę o pracę na czas nieokreślony. Tylko 5,5 proc. osób akceptowało samozatrudnienie. Jednocześnie polski niezadowolony pracownik nie czeka długo, by rozpocząć poszukiwania nowego miejsca. Aż 40 proc. badanych deklaruje, że na przestrzeni ostatnich trzech lat zmienili pracę. 

Fot. Praca/Pixabay 

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo