Spadek liczby ofert pracy, fot. Canva (zdj. ilustracyjne)
Spadek liczby ofert pracy, fot. Canva (zdj. ilustracyjne)

Masowe zwolnienia, a ofert pracy coraz mniej. Co się dzieje z rynkiem?

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
Czerwiec 2025 przyniósł pierwszy od miesięcy spadek liczby ofert pracy. Firmy opublikowały aż o 9% mniej ogłoszeń niż rok wcześniej. Eksperci ostrzegają: to może być początek nowego spowolnienia na rynku pracy.

Najgorszy czerwiec od lat

Z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton wynika, że w czerwcu 2025 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się zaledwie 249 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To o 9 proc. mniej niż w czerwcu 2024 roku (274 tys.). Tak niska dynamika nie była notowana od maja ubiegłego roku. Co więcej, jest to pierwsza ujemna zmiana rok do roku od listopada 2024 roku.

Średnia roczna dynamika z ostatnich trzech miesięcy również spadła – z +5 proc. w maju do -2 proc. w czerwcu. To oznacza, że po optymistycznej zimie i początku 2025 roku, rynek pracy znów zaczyna gasnąć.


Sezon budowlano-turystyczny rozczarowuje

Jak wskazuje Monika Łosiewicz, Senior Menedżer ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton, największe rozczarowanie przyniosła wiosna, która zwykle bywa najlepszym okresem dla rynku rekrutacyjnego. Tymczasem zamiast wzrostów – nastąpiły spadki.

– Branże oparte na dobrej pogodzie, jak budownictwo, turystyka czy rolnictwo, nie wygenerowały spodziewanego wzrostu zatrudnienia. To oznacza, że np. w handlu czy przemyśle ogłoszeń pracy było mniej niż zimą – podkreśla Łosiewicz.

Rynek zbliżył się do pandemicznego dołka

Czerwcowy spadek ogłoszeń sprawił, że tegoroczna ścieżka rekrutacyjna niemal zrównała się z tą z 2020 roku – czyli z czasu ostrego lockdownu. W czerwcu 2025 liczba ogłoszeń spadła poniżej 250 tys., co jest najniższym poziomem od początku roku.

Od marca do czerwca 2025 roku, mimo czynników sezonowych, liczba ogłoszeń pracy spadła aż o 42 tys. To sygnał, że pozytywny trend z zimy wyhamował – i to gwałtownie.


Gdzie szukać pracy? 

Jedynym sektorem, który notuje stały wzrost zapotrzebowania na pracowników, jest służba zdrowia. W czerwcu liczba ogłoszeń w tej branży wzrosła aż o 27 proc. rok do roku.

W pozostałych sektorach dominują spadki. Największe zanotowano wśród:

  • pracowników fizycznych: -18 proc.,
  • specjalistów ds. marketingu: -18 proc.,
  • finansistów: -12 proc.

Tomasz Wypych

Spadek liczby ofert pracy, fot. Canva (zdj. ilustracyjne)

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj62 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (62)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo