PAP/Paweł Supernak
PAP/Paweł Supernak

Marsz Miliona Serc nie chwycił Polaków za serca? Wyniki najnowszego sondażu

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
Mamy pierwszy sondaż robiony na gorąco po niedzielnym Marszu Miliona Serc w Warszawie i Konwencji PiS w Katowicach. Jak oba te wydarzenia wpłynęły na poparcie Polaków dla poszczególnych partii sprawdził United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Niedzielne wydarzenia nie wpłynęły na wyborców

Sondaż przeprowadzono w poniedziałek, 2 października, dzień po Marszu Miliona Serc w Warszawie i Konwencji PiS w Katowicach.
W jego ramach do reprezentatywnej grupy 1000 osób skierowano dwa pytania: Czy zamierza Pani/Pan wziąć udział w głosowaniu w wyborach, które odbędą się 15 października?", a także "Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu".

Jak wynika z sondażu, Platforma Obywatelska nie może szaleć ze szczęścia, bowiem poparcie dla ugrupowania wzrosło zaledwie o jeden punkt procentowy. Co ciekawe, tyle samo zyskała Trzecia Droga, która w marszu nie uczestniczyła.  I tak: 32 proc. Polaków zagłosowałoby w wyborach do Sejmu na PiS (wobec 31,6 proc. z sondażu z drugiej połowy września), 28,2 proc. (wobec 27 proc. kilkanaście dni temu) na KO, a 11. proc. (wcześniej - 10,1 proc.) na Trzecią Drogę.

Zyskała trochę Lewica, na którą zamierza zagłosować 10,2 proc. badanych (kilkanaście dni temu poparcie wynosiło 9,8 proc.), oraz Konfederacja - 10 proc. (poprzednio - 9,3 proc.). Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na 3,5 proc. głosów wyborców (tyle samo, co poprzednio) - wynik taki nie gwarantuje mandatów, ale zapewnia subwencję z budżetu państwa. Polska jest Jedna - według sondażu - otrzyma 0 procent (tak samo jak wcześniej). Odpowiedź "Nie wiem/Trudno powiedzieć" wybrało 5,1 proc. ankietowanych (poprzednio - 8,7 proc.).


Jak głosowano przed Marszem Miliona Serc i Konwencją PiS

Dla porównania  United Surveys przeprowadził też sondaż dla Wirtualnej Polski w sobotę i niedzielę, jeszcze przed zakończeniem Marszu Miliona Serc i konwencji PiS. Wynika z niego, że Sojusz Polski 2050 i PSL zanotował najwyższe poparcie od dłuższego czasu.

W tym sondażu ankietowani wskazali, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 32,3 proc. głosów, to spadek w porównaniu z poprzednim badaniem dla wp.pl o 1,5 pkt proc. - podano.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,4 proc., co oznacza spadek o 1,7 pkt proc.

Z kolei na sojusz Polski 2050 i PSL chciało w tym sondażu zagłosować 12,1 proc. ankietowanych, o 3,1 pkt proc. więcej niż w badaniu sprzed tygodnia. Jak zauważono, formacja zanotowała największy wzrost poparcia ze wszystkich komitetów.

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja z poparciem na poziomie 9 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.) oraz Lewica, na którą chce zagłosować 8,1 proc. ankietowanych (spadek o 0,6 pkt proc.).

Poza Parlamentem znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy (3,6 proc.) oraz Polska Jest Jedna (0 proc.). 8,5 proc. respondentów, nie wie, na kogo oddać głos (wzrost o 0,6 pkt proc.).

ja

(Na zdjęciu Donald Tusk, Rafał Trzaskowski, Michał Kołodziejczak oraz obywatele na Marszu Miliona Serc, fot. PAP/Paweł Supernak)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka