Orlen zapewnia: Nie ma powodów, aby ceny paliw miały rosnąć. Fot. PAP
Orlen zapewnia: Nie ma powodów, aby ceny paliw miały rosnąć. Fot. PAP

Orlen zapewnia: Nie ma powodów, aby ceny paliw miały rosnąć

Redakcja Redakcja Kultura Obserwuj notkę 5
Nie ma powodów, aby ceny paliw na stacjach miały rosnąć w kolejnych tygodniach - ocenia prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jak przekazał PAP, polityka koncernu zakłada stabilizację cen oraz zabezpieczenie dostaw paliwa dla odbiorców – zarówno w hurcie, jak i detalu.

Ceny ropy są niższe o ok. 20 proc. niż jeszcze kilka miesięcy temu

Podobnego zdania jest prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.

Ceny ropy na rynku wahają się w okolicach 80 do. za baryłkę, podczas gdy w lutym były na poziomie 100 dol. za baryłkę - powiedział Roszkowski. Oznacza to więc, że ceny ropy są niższe o ok. 20 proc. niż jeszcze kilka miesięcy temu - zaznaczył. Na rynku mamy korekty, umacnia się złotówka, nie widać żadnego impulsu do tego, żeby ceny paliw miały wzrosnąć - ocenił Marcin Roszkowski.

Według ostatnich deklaracji Orlenu, koncern nie zamierza zmieniać w perspektywie najbliższych tygodni swojej polityki cenowej i w związku z tym nie przewiduje podwyżek cen paliw na stacjach.


Daniel Obajtek: Prowadzimy politykę stabilnych cen paliw

– Prowadzimy politykę stabilnych cen paliw, bez gwałtownych wahań kosztów zakupu benzyny i oleju napędowego przez naszych klientów. Nie możemy pozwolić, by nieodpowiedzialne, motywowane kalendarzem wyborczym, wypowiedzi niektórych polityków, doprowadziły do paniki i destabilizacji rynku – oświadczył Obajtek. – Jeszcze raz podkreślam, że po 15 października ceny paliw na stacjach Orlen nie wzrosną – dodał.

Jak poinformował Orlen, polityka koncernu zakłada stabilizację cen oraz zabezpieczenie dostaw paliwa dla odbiorców w hurcie i detalu. – Naszą politykę w tym zakresie realizujemy skutecznie dzięki temu, że zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy i podpisaliśmy długoterminowe kontrakty, a dzięki fuzjom z Lotosem, Energą i PGNiG mamy też większe możliwości negocjacyjne i jesteśmy znacznie bardziej odporni na zawirowania na rynkach – zaznaczył Obajtek. – Dlatego, biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku – przy wyłączeniu nieprzewidzianych wahań czy zdarzeń na rynku – nie ma powodów, aby ceny paliw na stacjach miały rosnąć również w kolejnych tygodniach – dodał.


Od lat ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie

Koncern zaznaczył, że w efekcie prowadzonej polityki cenowej, od lat ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie, i to nie tylko w odniesieniu do krajów zachodnich, ale również do regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Orlen w miarę możliwości, jakie wyznacza rynek, stara się, aby ceny oferowanego paliwa były jak najbardziej atrakcyjne dla klientów - podkreślił koncern.

Jak zaznaczyła spółka, dzięki wykorzystaniu synergii wynikających z połączenia z Grupą Lotos, PGNiG i Energą, optymalizacji procesów zakupowych na poziomie Grupy, wzmacnianiu kompetencji tradingowych i korzystnym formułom zakupowym, jest w stanie skutecznie zabezpieczać zaopatrzenie odbiorców w hurcie i detalu, a jednocześnie oferować atrakcyjne ceny.

KW

Źródło zdjęcia: Orlen zapewnia: Nie ma powodów, aby ceny paliw miały rosnąć. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura