fot. Pixabay
fot. Pixabay

Inflacja w trendzie spadkowym. Potwierdzają to najnowsze dane GUS

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Inflacja konsumencka we wrześniu spadła do poziomu 8,2 proc. w relacji rocznej - wynika z ostatecznego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. GUS potwierdził tym samym wcześniejsze doniesienia ekspertów i Narodowego Banku Polskiego. To nie koniec dobrych informacji. Według prezesa GUS będzie ona dalej spadać.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 r. wzrosły rdr o 8,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt był zgodny ze wcześniejszymi szacunkami.

Potwierdzony przez GUS odczyt w relacji rocznej jest oficjalnie najniższym od początku 2022 r. 


Towary tańsze dzięki niższym cenom transportu

Niższe ceny w zakresie transportu obniżyły wskaźnik cen we wrześniu o 0,26 pkt. proc. - podał GUS.

"We wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie transportu (o 2,9 proc.), zdrowia (o 2,6 proc.), żywności (o 0,4 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 1,5 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,26 pkt. proc., 0,15 pkt. proc., 0,11 pkt. proc. i 0,09 pkt. proc." - napisał GUS.

Z kolei wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 2,5 proc.), edukacji (o 4,9 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,7 proc.), podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,10 pkt. proc., 0,06 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc. 


PFR: Inflacja będzie dalej spadać

Poziom inflacji poniżej 7 proc. na koniec roku i 5 proc. w połowie 2024 jest możliwy do osiągnięcia – ocenił w piątek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys odnosząc się do danych GUS.

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 r. wzrosły rdr o 8,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,4 proc. Odczyt był zgodny z wcześniejszym tzw. szybkim szacunkiem.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, odnosząc się do informacji GUS, wskazał na platformie X (dawniej Twitter), że "dane o inflacji bazowej potwierdzają, że presja cenowa wyraźnie hamuje". "Inflacja poniżej 7 proc. na koniec roku i 5 proc. w połowie 2024 realna" – ocenił.

"Złoty w ok 4,50 (w stosunku do euro - PAP) obecnie na optymalnym poziomie z perspektywy inflacji i opłacalności eksportu. Wzrost PKB w 4 kw. już pow. 2 proc. = miękkie lądowanie" – dodał we wpisie prezes PFR.


MB

Fot. Supermarket, żywność. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka