Inside Seaside. Nowa impreza na festiwalowej mapie Polski

Redakcja Redakcja Kultura Obserwuj notkę 0
11 i 12 listopada Gdańsk zaprasza na święto muzyki. Inside Seaside, to nowa impreza na fewstiwalowej mapie Polski z udziałem zagranicznych i polskich artystów. Dzięki koncertom na zamkniętej przestrzeni, festiwal nie będzie narażony na kaprysy listopadowej pogody. Hala AmberExpo może pomieścić aż 15 tysięcy widzów.

Na Inside Seaside zagra m.in norweska piosenkarka Girl in Red, ale też Milky Chance, autorzy przeboju "Stolen Dance", który w  serwisach streamingowych ma już łącznie ponad dwa miliardy odtworzeń. Wielbiciele rocka mogą liczyć na świetną zabawę przy muzyce kwintetu Nothing But Thieves, a fani bardziej przebojowych piosenek na koncercie Toma Odella.

Inside Seaside to nie tylko rock 

Dla fanów jazzu ważnym punktem programu będzie koncert  Ezra Collective, którzy jako pierwszy zespół jazzowy w histori, uhonorowany został nagrodą Mercury Prize. W Gdańsku wystąpi także Leszek Możdżer oraz utalentowany pianista Nils Frahm. Bartek Wąsik zagra utwory zespołu Radiohead.


Na scenach festiwalu Inside Seaside fani muzyki będą mogli wysłuchać także silnej reprezentacji rodzimej sceny alternatywnej. W Gdańsku zagra Brodka, Kaśka SSochacka, Kim Nowak oraz Dawid Tyszkowski, Ania Leon czy Artificialice. Po latach przerwy na scenę powróci zespół KURY, który w całości zagra kultowy album "P.O.L.O.V.I.R.U.S". 

Festiwale w Polsce

Festiwale w Polsce to z jednej strony duże imprezy muzyczne z tradycjami, ale też te nowsze, adresowane do młodszej publiczności. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że wszystkie odbywają się w sezonie letnim. Jesienią do tej pory brakowało  w Polsce dużego, halowego wydarzenia ze zróżnicowanym programem muzyczny, podobnym do takich europejskich marek jak Iceland Airwaves, Sonar, Meltdown, Le Guess Who? czy Pitchfork Festival Paris. Organizatorzy gdańskiego festiwalu Inside Seaside chcą to zmienić, dlatego impreże organizują w listopadzie. Koncerty odbędą się w specjalnie na tę okazję zaadaptowanych salach AmberExpo, w których może zmieścić się nawet 15 tysięcy fanów muzyki.

Filmowy Inside Seasiede  

Na festiwalowiczów w czasie imprezy czeka kino Radia 357, do którego zaprasza Katarzyna Borowiecka.

– Bardzo się cieszę, że przedpremierowo pokażemy nowy film Olgi Chajdas -„Imago”. Jego akcja toczy się w latach 80. w Trójmieście, w dużej mierze w tamtejszym środowisku muzycznym. Ścieżkę dźwiękową filmu, współczesną, ale mocno zanurzoną w stylistyce lat 80., skomponował Andrzej Smolik – wyjaśnia Katarzyna Borowiecka, dziennikarka Radia 357. – „Chłopi” DK Welchman i Hugh Welchmana to wizualnie oszałamiająca animacja na podstawie noblowskiej powieści Władysława Reymonta. Gęstą, rytmiczną, splatającą tradycję i XXI wiek muzykę do filmu stworzył L.U.C. – Łukasz Rostkowski.


W ramach części filmowej Inside Seaside odbędą się spotkania z autorami muzyki do prezentowanych filmów – gośćmi festiwalu będą L.U.C. i Andrzej Smolik.

Fot: Hala Amber Expo w Gdańsku. Fot: materiały promocyjne

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura