Fot. Corrida na białym tle, Kobieta w fotelu. Źródło: Muzeum Narodowe
Fot. Corrida na białym tle, Kobieta w fotelu. Źródło: Muzeum Narodowe

50. rocznica śmierci Pablo Picasso: wyjątkowa wystawa w Muzeum Narodowym

Redakcja Redakcja Muzea Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło uczcić 50 rocznicę śmierci jednego z największych artystów wyjątkową wystawą. Na wystawę składają się ryciny, ilustracje książkowe oraz ceramika artysty, wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum – Dom Narodzin Picassa) w Maladze. Wystawa będzie dostępna od 12 października, będzie można ją podziwiać do 14 stycznia przyszłego roku.

Ekspozycja będzie dzieliła się na cztery sekcje. Pierwsza przybliży refleksję artysty na temat piękna. Druga koncentruje się wokół jego fascynacji postaciami mitologicznymi, w sekcji trzeciej będzie można obejrzeć szeroki wybór prac wykonanych w ceramice, ostatnia część wystawy jest poświęcona polonikom w twórczości artysty, pochodzącym w znacznej mierze z unikatowej kolekcji dzieł Picassa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wiele z nich zostało nam podarowanych przez samego artystę.


Ekspozycja jest realizowana z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię Prezydencji Rady Unii Europejskiej. Wystawa odbywa się pod patronatem Ambasady Hiszpanii w Polsce. Partnerem Muzeum jest Totalizator Sportowy.

Kim był Pablo Picasso?

Postać Pablo Picasso jest najbardziej znana z malarstwa, jednak ten hiszpański artysta był również rzeźbiarzem, grafikiem, ceramikiem oraz poetą. Urodzony w 1881 Hiszpan był współtwórcą nurtu malarskiego nazywanego kubizmem, który charakteryzował się odrzuceniem reguł perspektywy i uproszczaniem elementów kompozycji do form geometrycznych. W 1948 roku Picasso odwiedził Polskę podczas odbywającego się we Wrocławiu Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. Artyście na tyle spodobał się nasz kraj, że postanowił on zwiedzić między innymi Warszawę i Kraków. Ze stolicy małopolski, artysta przywiózł do domu haftowane kożuszki. Okrycie to pojawia się w późniejszych pracach artysty, m.in. w słynnej serii litografii „Kobieta w fotelu”. Podczas tej wizyty powstał rysunek przedstawiający młodą kobietę w chustce na głowie. Dzieło nosi tytuł "Dziewczyna polska". Pablo Picasso odwiedził również Muzeum Narodowe, które teraz organizuje wystawę jego prac. Artysta podarował Muzeum kolekcję ceramicznych półmisków oraz grafiki. Wszystkie te wątki są obecne na wystawie. 


Podczas wystawy będzie można podziwiać ponad 120 prac Pablo Picasso: grafik, ceramiki i ilustracji książkowych. Większość będzie prezentowana w Warszawie po raz pierwszy. Wystawa rusza 12 października 2023 roku i potrwa do 14 stycznia 2024. Bilety w przedsprzedaży są już dostępne ze specjalną zniżką – normalny bilet kosztuje 30 zł, ulgowy 25 zł. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura